Co można zobaczyć na nocnym niebie?
Czy to przypomina nocne niebo? Tak właśnie nieboskłon wyobrażali sobie ludzie setki lat przed wynalezieniem pierwszego teleskopu. Po lewej stronie niebo północne z Niedźwiedzicą, Lwem i Wagą. Po prawej stronie niebo, jakie widzą w nocy mieszkańcy południowej półkuli. Strzelec, Skorpion i Centaur są wyraźnie widoczne fot. WIKIPEDIA/JOOPR PLANISPHARI COLESTE, 17TH CENTURY FREDERI(C)K DE WIT

Niebo dostępne dla wszystkich

Tomasz Rożek

MGN 12/2009

publikacja 16.11.2009 13:47

Co można oglądać na niebie bez kupowania drogiego sprzętu? Wbrew pozorom bardzo wiele. Gwiazdozbiory, komety, roje meteorytów, planety i Księżyc. Na nocnym niebie dzieje się tak wiele, że zajęcie można mieć przez cały rok.

Księżyc zna każdy. Ale ilu z Was przyglądało się jego powierzchni przez lornetkę? Tak, tak nocne niebo można odkrywać patrząc przez zwykłą lornetkę. Oczywiście im mocniejsza, tym lepiej, ale nawet taka rekreacyjna może nam … „otworzyć oczy”. Obserwacja nocnego nieba nie wymaga żadnych drogich urządzeń. Ba, czasami nie wymaga żadnych urządzeń. Tzw. gołym, albo inaczej nieuzbrojonym okiem można obserwować roje meteorytów, niektóre planety i gwiazdozbiory. Gwiazdozbiory, którymi się dzisiaj posługujemy, wymyślili i skatalogowali ludzie setki lat temu. Nie mieli z tym nic wspólnego naukowcy z NASA, supernowoczesne teleskopy kosmiczne, nawet nie teleskopy naziemne. W czasach, gdy gwiazdozbiory zostały spisane (a właściwie wyrysowane), nikt nie posługiwał się ani lornetką, ani teleskopem. A więc wszystko przed nami.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..