8 kółek i do przodu!
Rolkarze do Częstochowy wyruszają z kościoła na Bemowie. Od lewej: Michał Pękała, Alek Wiśniewski, Agnieszka Michalak, Szymon Gińko, Tadeusz Gińko fot. KRZYSZTOF KUSZ

8 kółek i do przodu!

Piotr Sacha

MGN 09/2009

publikacja 24.08.2009 11:50

Zabierają kaski, ochraniacze, rolki i... różańce. Przez cztery dni trasą Warszawa-Częstochowa pędzą do Maryi.

Jedyna w Polsce pielgrzymka na rolkach rusza co roku 22 sierpnia, sprzed kościoła Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. Sześć lat temu zaczynało pielgrzymować pięć osób. W tym roku zgłosiło się 50 chętnych. W tym pięciu księży.

Słowo z empetrójki
Kilka lat temu grupa oazowiczów ze swoim księdzem spotykała się wieczorami, by pojeździć na rolkach wokół osiedla. – Może ruszymy gdzieś dalej – ktoś rzucił propozycję. – Pojedźmy na Jasna Górę – padł odzew. Bemowo od Jasnej Góry dzieli blisko 270 kilometrów. Taką odległość rolkarze pokonują w cztery dni. Z tyłu i z przodu eskortuje ich samochód. – Jeździmy zwykle w zwartym szyku w kształcie szachownicy. Tak jest najbezpieczniej – tłumaczy Alek Wiśniewski, który ma uprawnienia do kierowania ruchem drogowym podczas pielgrzymki. – Czasem tylko, gdy wdrapujemy się pod górkę lub zjeżdżamy w dół, trudno zachować to ustawienie. Kolejne dni pielgrzymki rozpoczynają wspólną modlitwą. Codziennie uczestniczą we Mszy św., a w drodze odmawiają Różaniec. – Śpiewamy piosenki, a nawet tańczymy na rolkach – śmieje się Agnieszka Michalak. – Z głośników słuchamy konferencji naszego księdza, które wcześniej przygotowuje je w formacie mp3. Każdy może podzielić się swoją wiarą – dodaje Agnieszka. – Wystarczy, że złapie mikrofon, który przekazujemy sobie z rąk do rąk. A mają na to sporo czasu. Każdego dnia rolkarze pokonują około 70 kilometrów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..