Już po raz trzeci 24 marca będzie obchodzony jako Narodowy Dzień Życia. Natomiast w Kościele Dzień Świętości Życia obchodzony jest od prawie 10 lat w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która w tym roku wyjątkowo przypada 26 marca.
W najbliższych dniach w całej Polsce odbędzie się z tej okazji konferencja w Sejmie, marsz "Światło dla Życia" oraz liczne spotkania modlitewne.
- Dzień Świętości Życia to święto dla wszystkich ludzi, w każdej kondycji i wieku - podkreśla wiceprezes Zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrońców Życia Antoni Szymański. Zwraca on uwagę, że jest to święto dla wszystkich, powinno skłaniać do refleksji nad najważniejszym darem, jaki otrzymaliśmy, życiem. - Tego dnia może warto pójść do kościoła pomodlić się, spotkać się z rodziną, by razem podziękować za życie.
Narodowy Dzień Życia 24 marca jest inicjatywą Sejmu RP, który ustanowił to święto 27 sierpnia 2004 roku. Dzień ten ma skłaniać do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę i budowanie szacunku dla życia.
Natomiast Dzień Świętości Życia obchodzony 25 marca w kościelną uroczystość Zwiastowania Pańskiego ustanowiono w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice "Evangelium vitae". Uchwałę w tej sprawie podjęło w 1998 r. 293. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
W środę, 28 marca Liga Polskich Rodzin organizuje "Marsz dla Życia", który w południe rozpocznie się pod Sejmem. Tego dnia w parlamencie zaplanowano drugie czytanie projektu zmian w Konstytucji, dotyczącego ochrony życia. "Marsz dla Życia" ma się stać demonstracją na rzecz poparcia pełnej ochrony życia w Konstytucji RP.