Św. Wojciech
Św. Wojciech
Ilustracja Stanisława Samostrzelnika, „Zywoty arcybiskupów gnieźnieńskich” Jana Długosza
Autor zdjęcia nieznany (PD)

Św. Wojciech - buntownik z wyboru

Komentarzy: 8

Andrzej Babuchowski

GOSC.PL

publikacja 24.04.2023 07:23

Dziś uroczystość św. Wojciecha - patrona Polski i wielkiego Europejczyka.

Kamienna studnia
- Święty Wojciech to mąż pokory, mąż krzyża - zauważa znany czeski teolog ks. Tomáš Halík. - W epoce rozkwitu bogactwa i świeckiej władzy Kościoła wkroczył bosymi nogami na swą stolicę biskupią na znak pokory i miłości do ubogiego Chrystusa. (...) Te bose nogi są wielkim testamentem dla naszych biskupów i naszego Kościoła.
W Rzymie na Isola Tiberina w kościele pw. św. Bartłomieja można oglądać niezwykły zabytek sztuki rzeźbiarskiej. Pośrodku schodów wiodących do głównego ołtarza stoi okrągły kamienny słup, wewnątrz wydrążony, a z zewnątrz ozdobiony płaskorzeźbami przedstawiającymi cztery postacie: Chrystusa, św. Bartłomieja, św. Wojciecha i cesarza Ottona. Jest to kamienna studnia z końca X wieku, na której znajduje się najstarszy w dziejach wizerunek św. Wojciecha w mnisim habicie, przepasanego paliuszem, z pastorałem w prawej ręce i księgą Pisma Świętego w lewej.

Ta studnia ma wielkie znaczenie historyczne i symboliczne zarazem, ponieważ w kapitalnym skrócie pokazuje Ottonową koncepcję zjednoczonej Europy. Położenie kościoła nawiązywało do faktu narodzin św. Wojciecha dla nieba. Jak wiadomo, zginął on przy ujściu Wisły, nad brzegiem morza, do którego wrzucono ciało. Rzymska świątynia otoczona wodami Tybru kojarzyła się z miejscem męczeńskiej śmierci Sławnikowica (podobny charakter miały także inne kościoły, zbudowane przez Ottona III ku czci praskiego biskupa, np. nad jeziorkiem w Subiaco czy na morskiej wyspie Pereum niedaleko Rawenny). Również faktowi wybudowania kościoła nad studnią cesarz przypisywał mistyczny sens. Oto ciało świętego męczennika, które leżało w wodzie, przyczyniło się do uświęcenia wszelkiej wody. W dodatku woda studzienna od czasu spotkania Chrystusa z Samarytanką przy studni Jakubowej stała się symbolem Słowa Bożego. Woda gasi pragnienie ciała, natomiast pragnienie prawdy o zbawieniu może być ugaszone jedynie Słowem Bożym, głoszonym przez apostołów oraz misjonarzy, czyli też apostołów, tyle że współczesnych.

Nie władza, lecz wzorce
Wydaje się, że zarówno św. Wojciech, jak i jego przyjaciel Otton, a także ówczesny papież Sylwester II daleko wyprzedzali swoją epokę. ”Zaszczepiali oni tamtej Europie - pisał przed kilku laty Stefan Bratkowski - ideę zapewne przedwczesną, którą ich epoka odrzuciła. Nie przegrali jednak - po tysiącu lat myśl ta zwycięża. (...) Chrześcijaństwo prawdziwe warte jest najwyższych poświęceń. Chrześcijaństwo; nie władza, lecz wzorce. Nie rządy, lecz współdziałanie ludzi dobrej woli”. Czyż ta właśnie idea, którą symbolizuje kamienna studnia sprzed tysiąca lat, nie legła u podstaw koncepcji zjednoczonej Europy - koncepcji, o jakiej marzyli jej wielcy ojcowie, Francuz - Robert Schuman, Włoch - Alcide de Gasperi i Niemiec - Konrad Adenauer?

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
  • trydent
    30.04.2019 08:04
    JAK TO DZIŚ ? sw Wojciecha jest przecież 23go kwietnia! posoborowie sobie zmienia święta jak chce w zależności od tego jak komu pasuje?
  • Gość
    30.04.2019 09:08
    Uroczystość została przeniesiona na dziś ze względu na to, że 23 kwietnia trwała oktawa wielkanocna, która swoją rangą stoi wyżej od wspomnienia św. Wojciecha. Choć też nie jestem zwolennikiem przenoszenia i nie podoba mi się to.
  • gość
    30.04.2019 09:15
    Litania do Świętego Wojciecha – Patrona i Opiekuna Polski
    Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
    Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
    Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
    Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.
    Duchy Święty Boże, zmiłuj się nad nami.
    Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
    Święta Maryjo, módl się za nami.
    Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami.
    Święta Panno nad Pannami, módl się za nami.
    Święty Wojciechu, módl się za nami.
    Święty Wojciechu, wiernie Boga się trzymający, …
    Święty Wojciechu, chwało Krzyża świętego,
    Święty Wojciechu, czcicielu Najświętszego Sakramentu,
    Święty Wojciechu, opiekunie Kościoła Gnieźnieńskiego,
    Święty Wojciechu, ozdobo swojego i naszego narodu,
    Święty Wojciechu, ozdobo narodów Europy,
    Święty Wojciechu, kielichem zbawienia częstujący,
    Święty Wojciechu – Janie Chrzcicielu Gdańszczan i Prusów, Święty Wojciechu, Apostole i Męczenniku,
    Święty Wojciechu, w śmierci nieustraszony,
    Święty Wojciechu, nad śmierć mocniejszy,
    Święty Wojciechu, wierny sługo Boży,
    Święty Wojciechu, woli Bożej poddany,
    Święty Wojciechu, postrachu duchów ciemności,
    Święty Wojciechu, mężu wielkiej wiedzy i roztropności,
    Święty Wojciechu, wierny przyjacielu Bolesława Chrobrego,
    Święty Wojciechu, wierny przyjacielu i współpracowniku cesarza Ottona III w najszlachetniejszych jego zamysłach, Święty Wojciechu, mężu nieustraszony,
    Święty Wojciechu, mężu wielkiej ewangelizacji Europy,
    Święty Wojciechu, gorliwy sługo Chrystusa,
    Święty Wojciechu, wierny naśladowco Chrystusa,
    Święty Wojciechu, mężu prawdziwie Apostolski,
    Święty Wojciechu, o światło Ewangelii dla narodów zatroskany,

    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

    MÓDLMY SIĘ: Święty Wojciechu, pierwszy Apostole narodu naszego, bądź Polsce Patronem w niebie. Ty pierwsze ziarno wiary Chrystusowej rzuciłeś na niwy kraju naszego. Ty pierwsze iskierki miłości Jezusa i Matki Jego w duszach przodków naszych roznieciłeś. Uproś nam u Boga łaskę, abyśmy te najdroższe skarby niebieskie nad wszystko kochali i święcie przechowywali, aby naród nasz zawsze był sprawiedliwy i zawsze żył w wierze, abyśmy kochając Kościół święty i słuchając następców Twoich wszelkimi cnotami jaśnieli przed niebem. Przez zasługi świętego Wojciecha, Jezu Chryste, usłysz nas i za jego prośbami przybądź nam ku pomocy. AMEN.

    Więcej modlitw: http://tmoch.net/jupgrade/index.php/ulubione-modlitwy/communio-sanctorum/2072-modlitwy-przez-wstawiennictwo-sw-wojciecha.html
  • mm
    30.04.2019 21:20
    Bolesław Chrobry odradzał św. Wojciechowi wyprawę do Prusów, ale nie mógł go zatrzymać.
Dyskusja zakończona.