nasze media Najnowszy numer MGN 06/2018

PR/Gabriela Szulik

dodane 05.12.2014 07:03

Uhle nad Bałtykiem

Do Polski przyleciały na zimę tysiące uhli, które u nas znajdują ulubione małże. To wyjątkowe zjawisko, bo uhlom grozi wyginięcie.

Uhle to duże kaczki morskie, które u nas zimą znajdują małże, których nie ma pod grubą warstwą śniegu w tundrze, gdzie zwykle zakładają gniazda.

Uhle nad Bałtykiem to wyjątkowe zjawisko, bo w jednym miejscu – jak mówią ornitolodzy – można zobaczyć 1 procent wszystkich tych ptaków żyjących na świecie.

Uhle wymierają. Jeszcze 20 lat temu było ich ok. miliona. Dziś jest ich 400 tysięcy. Dlatego ptaki te znajdują się na światowej czerwonej liście zagrożonych zwierząt. Specjaliści mówią, że jeśli nie powstrzyma się przyczyny ich ginięcia, za 20 lat ptaków może już nie być wcale.

Uhle pływają w stadach i widać je najczęściej, gdy wychylają się zza fal. Można je wypatrzeć przez lornetki albo lunety z plaż wokół Sobieszowa, Górek Wschodnich, albo Stogów.

Nazwa „uhla” pochodzi od węgla. Tak kiedyś, a dziś w Czechach i Słowacji nazywa się węgiel. Dawniej uhle nazywano też węglicami.

Od maja do września uhle żyją od północnej Skandynawii po Jenisej w strefie tundry i tajgi. Czasem można je spotkać w Szkocji czy na Islandii. Tam, na ziemi w zagłębieniach albo w norach zakładają gniazda. Do Polski przylatują na zimę. Rozpiętość ich skrzydeł sięga nawet jednego metra.

Można je spotkać od października do kwietnia nad brzegami Bałtyku, gdzie nurkują poszukiwaniu ulubionych małż.

  

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 01.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 24
 • 5
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 14.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 10