„Młodzi jałmużnicy”

KAI

publikacja 06.10.2011 09:52

„Młodzi jałmużnicy” – to nowy program Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Ma on pokazać uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, czym jest jałmużna. W trakcie spotkań i warsztatów z ludźmi zaangażowanymi w różne działa pomocy bliźniemu młodzież ma zobaczyć, że jałmużna to nie tylko zbieranie pieniędzy.

Na początek realizacji programu wybrano nieprzypadkowy termin: trwa Tydzień Miłosierdzia. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki tej akcji zwiększy się liczba młodych ludzi zaangażowanych w różne formy wolontariatu. – Chcemy pokazać, że jałmużna to nie tylko przekazywanie pieniędzy, ale także podarowanie swojego czasu, uwagi i zaangażowania, wiedzy i umiejętności drugiemu człowiekowi – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, wicedyrektor Caritas Sosnowiec i współpomysłodawca akcji. Dodaje, że przy okazji uczniowie zaangażowani w Szkolne Koła Caritas będą mogli bardziej profesjonalnie podejść do swojej działalności. Będzie to także okazja do przygotowania projektów do egzaminu gimnazjalnego.

Do szkół Sosnowca, Czeladzi, Będzina i Jaworzna zostanie w najbliższych dniach wysłane zaproszenie do udziału w programie. W sumie w spotkaniach będzie mogło uczestniczyć 150 przyszłych liderów działalności w wolontariacie. W październiku, listopadzie, a później w czasie Wielkiego Postu zostaną oni zaproszeni na spotkania do siedziby Caritas. Gościem pierwszego z nich będzie ks. Mirosław Tosza, założyciel i dyrektor wspólnoty dla bezdomnych w Jaworznie. W założeniach tego programu uczniowie mają za zdanie znaleźć obszary działania, w które mogą się włączyć na swoim terenie. Korzystać będą w tym względzie z doświadczenia pracowników Caritas. Wreszcie uczestnicy będą uczyć się, jak ofiarować swój czas innym w hospicjach, domach środowiskowych, parafiach, domach opieki.