Dzień Judaizmu w szkole w Łostówce

Urszula Antosz-Rekucka, katechetka

publikacja 20.01.2010 10:27

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łostówce, gdzie w tym roku realizowany jest program ekumeniczny, Dzień Judaizmu obchodzono w tygodniu przed feriami, gdyż 17.01.przypada już w ich trakcie.

Dzień Judaizmu w szkole w Łostówce Warsztaty kaligrafii hebrajskiej

17. stycznia obchodzony jest już XIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim.
Ideą tego dnia jest lepsze poznanie i szacunek wobec naszych „Starszych braci w wierze”
- jak nazwał Żydów Jan Paweł II. Chodzi także o wychowanie w duchu dialogu i ocalenie ginącej pamięci po tych, którzy przed wojną i straszną tragedią Holokaustu, stanowili znaczący procent mieszkańców naszego kraju i naszej gminy.
 


Dzieci dowiedziały się, czym w istocie jest judaizm


W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łostówce, gdzie w tym roku realizowany jest program ekumeniczny, Dzień Judaizmu obchodzono w tygodniu przed feriami, gdyż 17.01.przypada już w ich trakcie. Program rozłożono na kilka dni, by – między kolędowaniem, szkolną adoracją i wystawianiem ocen – znaleźć czas na namysł i zadumę nad piękną kulturą i tragiczną historią narodu żydowskiego.
 

Dzieci dowiedziały się zatem, czym w istocie jest judaizm, jakie są jego główne święta, język i kultura. Mogły spróbować sił w podstawach kaligrafii hebrajskiej, zobaczyć Biblię pisaną w tym języku, modlitewniki, a nawet odtworzony amatorsko zwój. Dowiedziały się, jaki jest stosunek Kościoła do judaizmu i dlaczego antysemityzm jest grzechem. Słuchały tradycyjnych pieśni żydowskich, śpiewanych w ginącym języku jidysz oraz hebrajskim, a niektórych nawet nauczyły się śpiewać. Dowiedziały się, co to takiego jest menora, synagoga, rabin, mezuza, jarmułka, tałes i tefilin, do czego służy jad oraz zagrać w dreidla - tradycyjną dziecięcą grę chanukową, przy pomocy bączka zwanego dreidl właśnie.
 


Wszyscy chętnie puszczali chanukowego bączka. Graliśmy „na cukierki”


Szkoła im.Jana Pawła II włącza się w ten sposób w dziedzictwo swojego Patrona, znanego właśnie z milowych kroków w dialogu z judaizmem: odwiedzenia rzymskiej synagogi, modlitwy pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, licznych spotkań z rabinami, nauczania o wzajemnym szacunku i gestów przyjaźni. Zarówno Papież Benedykt XVIII jak i nasz Metropolita Kard.Stanisław Dziwisz kontynuują tę linię, przyczyniając się do budowania tego, co łączy i ucząc nas budowania cywilizacji miłości i pokoju, by nigdy już nie mógł powtórzyć się czas opętańczej nienawiści, który pozbawił życia miliony niewinnych istot. Naszą gminę zamieszkiwało także sporo osób pochodzenia żydowskiego; godzi się może zatem choć w tym dniu przypomnieć i uszanować pamięć o współobywatelach, którzy tak tragicznie odeszli. A w sercu zapalić płomyczek żalu i przestrogi.