Wybór zkoły średniej

publikacja 04.03.2010 22:34

Jestem w 3 klasie gimnazjum i nie wiem, do jakiej szkoły mam pójść. Lepsze będzie liceum czy technikum...? Różnie mi idzie nauka, z wszystkiego po trochu jestem dobra. Gimnazjalistka

Wiele zależy od tego, jakie masz plany na przyszłość.
1. Jeśli kompletnie nie masz pojęcia, co chcesz w życiu robić, to lepiej wybrać liceum, bo odkładasz tę decyzję o 3 lata. Wybierasz tylko profil.
2. Jeśli chcesz w miarę szybko iść do pracy, a w pobliżu jest dobre technikum i nadzieja na pracę, to warto złożyć tam papiery. Musi to być jednak takie technikum, którego profil by Cię zainteresował. Przedmiotów zawodowych jest w technikum bardzo dużo, potem robi się dyplom, by uzyskać tytuł technika i do tego normalna matura. Ale technicy są często poszukiwani, bo jednak firmy mogą im mniej zapłacić niż ludziom z wyższym wykształceniem. Zastanów się tylko, czy któreś technikum by Ci odpowiadało.
3. Warto też pomyśleć o rodzicach. Jeśli w domu są problemy finansowe, to lepsze jest technikum, po którym też można studiować, ale np zaocznie i jednocześnie pracować. Jeśli rodzice twierdzą, że możesz się uczyć, to się ucz, korzystaj z tego.
4. Całą sprawę można też przemyśleć od tyłu, czyli wypisać sobie kilka zawodów, w których byś siebie widziała. Pod spodem napisz sobie, jaką drogą te zawody można zdobyć. Wypisuj sobie za i przeciw, a następnie podejmij decyzję. Jeśli w głowie będzie chaos, to polecam liceum.
5. Nawet w przypadku liceum trzeba pamiętać o profilu. Bp np pamiętam chłopaka, który marzył o medycynie, ale mama namówiła go na technikum budowlane. To jest koniec jego marzeń, bo w tym technikum nie będzie miał biologii i nie zda matury z biologii, więc nie może złożyć papierów na
medycynę. Najbardziej ogólne są profile językowe.
Decyzję musisz podjąć sama. Nawet rodzice nie powinni za dużo ingerować, bo potem nastolatek o wszystko ich oskarża. A wybór szkoły to pierwsze samodzielne decyzje. Wiem, że to trudne.
zadaj pytanie...