Brak tolerancji

publikacja 15.05.2007 16:36

Lubię słuchać audycji dla młodzieży w radiu Maryja. Na MP3 nagrałam sobie różne religijne piosenki. Kiedyś kolega wyrwał mi odtwarzacz i opowiedział wszystkim, czego słucham, oczywiście, śmiając się. Nauczyciele też się śmieją... Wyśmiana

Zachowanie Twoich kolegów świadczy o totalnym braku tolerancji! Na tym się skup. Nie denerwuj się, chociaż to przykre, co się zdarzyło. Atakują radio Maryja za brak tolerancji, a sami szydzą i nie tolerują niczego, co się różni od ich gustów. Podejrzewam, że nikt w klasie nie słucha tej rozgłośni, nie wiedzą, z czego i kogo się śmieją. Powtarzają obiegowe opinie jak papugi.
Takie zarzuty postaw w klasie. Jeśli jesteś odważna, to zgłoś się na lekcji wychowawczej i powiedz, że chcesz się zapytać, czy wyśmiewanie Ciebie za to, że lubisz słuchać tego radia, to oznaka tolerancji i
nowoczesności. Zauważ, że Ty się nie śmiejesz z głupich seraili, teledysków, stacji telewizyjnych, tabloidów itp Szanujesz poglądy innych i prosisz, by Ciebie też szanowano.
Jeśli nie masz odwagi zabrać głosu, to możesz poprosić rodziców, by któreś przyszło do szkoły i zażądało szacunku i tolerancji dla Twoich gustów. Możesz ten problem poruszyć na lekcji religii, porozmwiać z katechetą.
Każdy ma prawo do swoich upodobań artystycznych, oczywiście, jeśli to nikomy nie szkodzi. Gdybyś Ty zaczęła szydzić z różnych programów, np na MTV, zaraz podniósłby się głos, że jako słuchaczka radia Maryja jesteś nietolerancyjna. Natomiast z Ciebie uważają, że można kpić. Trzeba to klasie uświadomić, że są bardzo nienowocześni. Zapytaj, czy Ty się śmiejesz z plakatów, które mają w swoich pokojach inni. Czy mogliby szanować Twoje upodobania, tym bardziej, że nikomu nie przeszkadzają.
Trudno stanąć samemu przeciw całej klasie. Szyderstwo jest ciężką bronią. Dlatego powinien pomóc Ci ktoś dorosły- wychowawca, nauczyciel religii, pedagog lub w ostateczności rodzice.

Kpiny, żarty, szyderstwa to bardzo ciężka broń. spróbuj jednak nie obrażać się na klasę. Oni tylko powtarzają zachowania dorosłych. Walcząc o swoje prawa, nie chowaj w sercu urazy, przebacz, rozmawiaj normalnie z koleżankami, pokaż, że Ty nie jesteś taka jak oni! Świeć przykładem!Więcej listów:


zadaj pytanie...