Jakie studia?

publikacja 20.02.2007 12:20

Jestem w klasie maturalnej i nie wiem, co studiować. Marzę o aktorstwie, interesuje mnie też muzyka i psychologia, a od podstawówki marzę o pisaniu książek. Mama radzi wybrać polonistykę, gdyż to pewny zawód. Maturzystka

Marzenia są po to, by je realizować, chociaż nie zawsze potoczy się to po naszej myśli. Zanim zacznę radzić, zwracam uwagę na J.P.II. Studiował polonistykę, zajmował się aktorstem, pisał wiersze i dramaty. A został księdzem, gdzie umiejętności aktorskie rewelacyjnie się przydały. Bez
najmniejszego trudu radził sobie z milionową "publicznością", był medialny, rozumiał dziennikarzy itd Piszę o tym dlatego, że musisz trzymać się trochę marzeń, a trochę być realistką, zaś
resztę zostawić Panu Bogu.
Jeśli nie wiesz, to zostaw to Jemu z pełnym zaufaniem i uwierz, że to, co się stanie, będzie dobre.

Wymienione przez Ciebie dyscyliny są powiązane. Rozumiem mamę z aktorstwem. Bardzo trudno się dostać, praca niepewna, bardzo stresująca i nawet niebezpieczna. Ale wybierając polonistykę, możesz potem wybrać specjalizację- teatrologię, poznać wszystko od podszewki, dzieła, twórców, możesz sama coś tworzyć, może stworzysz jakiś teatr z młodzieżą- mozliwości mnóstwo.
Wniosek- składając papiery na polonistykę, nie zamykasz przed sobą do końca teatru i aktorstwa. Jako studentka też możesz się zgłaszać na castingi i próbować swych sił.

Wiadomo, że psychologia jest ogromnie popularna. Mnóstwo kandydatów. Ale papiery można złożyć. Studia są ciekawe, możliwości potem bardzo dużo, jeśli sytuacja gospodarcza będzie dobra. Ten kierunek też nie zamyka aktorstwa, teatru, filmu, pisarstwa. Są psycholodzy piszący książki.
Pisarstwo nie wymaga odpwiednich studiów, natomiast raczej nie da się z tego wyżyć, to musi być hobby, przynajmniej przez jakiś czas.

Wnioski:
Ja bym złożyła papiery na polonistykę, psychologię i może nawet na aktorstwo- zobaczysz, czy Cię gdzieś przyjmą. Musisz być tylko dobrze zorientowana, jaki poziom matury gdzie wymagają.
Wbrew pozorom Twoje marzenia nie są rozstrzelone, a ponieważ nie wiadomo, co będziez z rynkiem pracy, to ważne, byś była zadowolona z tego, co robisz.
Ważne jest jeszcze- gdzie mieszkasz, jakie są możliwości rodziców, by Cię utrzymywać, czy jest blisko jakaś uczelnia z lubianym w miarę kierunkiem. Pamiętaj, że to nie mama będzie potem całe życie pracować, lecz Ty! Dobra praca, która daje zadowolenie to połowa zyciowego sukcesu/ niekoniecznie
finansowego, ale pieniądze nie są wszystkim/. No i ważne kryterium to Twoje oceny ze swiadectw i z matury. Np ważne co sprawdzają na psychologii, bo różne uczelnie różnych przedmiotów wymagają.


Więcej listów:






















zadaj pytanie...