Słynne drogi świata

Krzysztof Kwaśniewicz

|

MGN 12/2009

publikacja 16.11.2009 14:52

Każda droga prowadzi dokądś, każda mija różne światy i każda ma jakiś kształt.

Autostrada słońca Autostrada słońca
Na autostradzie słońca o tej porze roku nie ma dużego ruchu. Korki zaczną się wraz, ze wzrostem temperatury
fot. WIKIPEDIA

Odkąd człowiek postawił pierwsze kroki, zawsze miał przed sobą drogę. Poruszał się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Pierwsi ludzie, prowadząc koczowniczy tryb życia, przemieszczali się w poszukiwaniu jedzenia. Nawet wtedy, gdy powstały pierwsze miasta i człowiek zaczął prowadzić bardziej osiadłe życie, ludzie wciąż zmieniali miejsce pobytu. Byli w drodze. Oprócz tej najważniejszej drogi, jaką jest życie człowieka, istnieje wiele słynnych dróg. Oto kilka z nich.

Jedwabny szlak
To droga handlowa łącząca Daleki Wschód - Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Nazwa sugeruje, że przewożono nią tylko jedwab, ale w rzeczywistości był to sposób kontaktu między cywilizacjami. Szlak miał 12 tysięcy km długości. Prowadził z Xi’an, dawnej stolicy Chin, przez dolinę rzeki Tarym, wzdłuż północnego skraju pustyni Takla Makan, Samarkandę, Bucharę i Taszkent do Morza Kaspij skiego, następnie przez Turcję do Morza Czarnego. Istniała też droga południowa -przez południowy skraj pustyni Takla Makan, Pamir, Baktrię, Indie i Syrię. Ze Szlaku Jedwabnego korzystano niemal 2 tysiące lat. Tak długo, aż odkryto drogę morską do Chin.

Via Appia
Najsłynniejszą europejską drogą jest niewątpliwie droga prowadząca z Rzymu do Brindisi we Włoszech, zwana Via Appia. Po polsku: Droga Apijska. Ten charakterystyczny element Imperium Rzymskiego był podstawą komunikacji zarówno pocztowej, kupieckiej, przede wszystkim jednak militarnej. Rzymskie drogi miały twardą, odporną na różne warunki nawierzchnię. Prowadziły niemal prosto do celu przy minimalnej ilości zakrętów wykorzystując mosty, wiadukty i inne budowle. To dzięki nim ogromne państwo rzymskie mogło zaistnieć. Możliwość sprawnej komunikacji i szybkiej reakcji na wydarzenia, na równi z genialną organizacją militarną pozwoliły Rzymianom stworzyć podwaliny współczesnego świata.

Route 66
Jedna z najsłynniejszych tras w Ameryce Północnej, zwana też Matką Dróg. Połączyła Chicago z Los Angeles - czyli dwa oceany: Atlantyk z Pacyfikiem. Route 66 ma prawie 4 tysiące kilometrów długości. Była jedną z pierwszych autostrad nowożytnego świata. Powstała w latach dwudziestych XX wieku i przez kolejne 20 lat była najważniejszą drogą Ameryki Północnej. Powstawały o niej filmy, książki, nawet polskich autorów. Ostatnio głośno było o niej przy okazji filmu „Auta”.

Autostrada słońca
Taką nazwę noszą przynajmniej dwie europejskie drogi. Jedna we Włoszech, druga we Francji. Obie łączą z północ z południem. We Francji to ciąg autostrad A6 i A7, prowadzący z Paryża na Lazurowe Wybrzeże. We Włoszech to trasa Al wiodąca z Mediolanu do Neapolu. Obie to nowoczesne, wielopasmowe drogi, które poprzez mosty, wiadukty i tunele prowadzą spragnionych słońca urlopowiczów na południe Europy. Słyną z tego - zwłaszcza francuska Autostrada Słońca - że mimo nowoczesnych rozwiązań, w sezonie tworzą się na nich wielokilometrowe korki.

Każda cywilizacja budowała własne drogi. Nieistotne, czy z kamienia - jak Rzymianie, czy z drewna - jak Słowianie. Nawet ścieżka wydeptana w trawie prowadziła do celu. I my mamy swoje drogi i swoje cele. A najważniejsza droga to ta, która zaprowadzi nas do nieba.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.