Sowa i skowronek

publikacja 16.11.2006 16:24

Chodzę późno spać, a rano rodzina nie może mnie dobudzić. Odbywają się walki o łazienkę, spóźniam się, wszyscy mają do mnie pretensje. A ja wieczorem nie potrafię zasnąć. Jak to zmienić? Gośka

Ludzie dzielą się na skowronki i sowy. Możliwe, że Ty należysz do sów, czyli możesz chodzić późno spać i będziesz długo spać. Skowronki padają wieczorami, nie potrafią długo siedzieć.

Jednak nawet największe sowy muszą się na czas pracy i nauki zmusić do zmiany trybu życia. Kilka rad:
1. Starasz się szybko uporać z zadaniami.
2. Starasz się mieć czas lepiej zorganizowany.
3. Pilnujesz, by wieczorem nie rozwlekać każdej czynności!!
4. W miarę możliwości pilnujesz, by wieczorem wykonać jakieś prace, które spowodują fizyczne zmęczenie! Może coś sprzątać? Może wyjście z psem, jakiś bieg przez kilkanaście minut?
5. Jedz w miarę wcześnie kolację, nie pij mocnej herbaty, lepiej ziołowe lub ciepłe mleko. Umyj się, przewietrz pokój, szukaj co jest Twoim dobrym usypiaczem- np łagodna i znana Ci książka, dobra muzyka. Bardzo wiele osób zasypia przy czytaniu. Miła lampka, ciepłe łóżko, spokój w domu- to idealne do zasypiana.
6. Jedna osoba w domu musi Cię przez jakiś czas brutalnie budzić. W ciągu dnia nie wolno Ci się kłaść i odpoczywać, nabierać sił.
7. Pomyśl, co by było, gdyby przestali Cię budzić. Ty na innych zrzucasz odpowiedzialność za swoje wstawanie. Raz się spóźnisz, drugi, aż wreszcie weźmiesz się w garść. Od ferii do ferii, od wakacji do
wakacji musisz zmieniać tryb życia. Pamiętaj, że między 12 a 16 rokiem życia organizm potrzebuje bardzo dużo snu!