Szkolna święta rodzina

Adam Śliwa

|

MGN 01/2011

publikacja 14.12.2010 10:08

Przed szkołą krzyż, na korytarzu figura Matki Bożej. Uczniowie robią znak krzyża wchodząc do szkoły. Apel kończą dziesiątką różańca

Szkolna święta rodzina Pozdrowienia z Lutczy fot. Henryk Przondziono

Nie, to nie jest szkoła katolicka. Zespół Szkół w Lutczy, a więc szkoła podstawowa i gimnazjum, to szkoła publiczna, jakich wiele w Polsce. Ale chyba – poza katolickimi – nie ma drugiej takiej szkoły, której patronem jest Święta Rodzina.

WAŻNE I NAJWAŻNIEJSZE
Gdy pod koniec XIX stulecia mieszkańcy Lutczy budowali szkołę, wmurowali w fundamenty tak zwany akt erekcyjny, czyli dokument pamiątkowy. Pismo zaczynało się od słów „W imię Trójcy Przenajświętszej…”. Taki sam akt wisi dzisiaj na szkolnym korytarzu. Gdy wchodzi się głównym wejściem, od razu widać pięknie odnowioną figurę Matki Bożej, płaskorzeźby w formie krzyży i hasło przewodnie szkoły: „Wychowujemy i kształcimy dla Bożej chwały i na pożytek Ojczyzny”. – Wartości chrześcijańskie pomagają przekazać uczniom, co jest ważne, ważniejsze i najważniejsze – wyjaśnia Antoni Baszak, dyrektor Zespołu Szkół w Lutczy. – Dzieci uczą się odpowiedzialności za to, co robią, czego się podejmują i poznają, jaką wartość ma rodzina – mama i tata – dodaje. Naszą rozmowę przerywa dzwonek. Zaczyna się przerwa. Stoły do ping-ponga i do gry w bilard stojące na szkolnym korytarzu niemal błyskawicznie oblepiają się dziećmi. Józek jest specjalistą w karambolu bilardowym. Próbuje nam wytłumaczyć, na czym ta gra polega.

MARYJA NA MUNDURKU
W szkole trwają przygotowania do uroczystości poświęcenia szkoły. O wyborze patrona zadecydowali rodzice. – Przecież nie ma dla nas lepszego wzoru niż Święta Rodzina – mówi Maria Klupa z II klasy gimnazjum. Do szkoły wchodzi właśnie grupa uczniów. Przechodzą obok fi gury Matki Bożej. Robią znak krzyża. – Ten zwyczaj znamy od rodziców – opowiada Natalia z I klasy gimnazjum. – Kiedyś nad wejściem do starej szkoły stała taka fi gura i nasze babcie wspominają, że nie tylko się żegnały, ale zawsze przy niej klękały – dodaje. Od 112 lat figura Maryi jest związana ze szkołą w Lutczy. Teraz jest w logo Zespołu Szkół. Uczniowie noszą Jej wizerunek na mundurkach, a na szkolnej stronie internetowej fi gura Matki Bożej widnieje na tle budynku szkolnego.

PO APELU: RÓŻANIEC
Dzwonek. Koniec przerwy. Czwarta klasa zaczyna religię. Do klasy wchodzi ksiądz Marcin Graboś. – Oprócz katechezy dzieci mają różne zajęcia pozaszkolne, także przy parafi i – mówi ksiądz katecheta. – Teraz mamy Roraty – opowiada ksiądz Marcin. – Dzieci przychodzą na 6.00 rano. Jest ich ponad 30, do tego koło setki dorosłych. To dużo, jak na naszą niewielką parafi ę. Zawsze śpiewa schola… – Pierwszą pieśń wykonujemy po łacinie – wtrącają Edyta, Natalia i Agata. Uczniowie lubią zajęcia z muzyki. Grzesiek uczy się grać na saksofonie, Agnieszka tańczy w mażoretkach. Spora część uczniów śpiewa w szkolnym chórze. Chłopcy oczywiście najchętniej grają w piłkę, więc sukcesów sportowych w regionie szkoła też ma sporo. „Wychowujemy i kształcimy dla Bożej chwały i na pożytek Ojczyzny” – te słowa zobowiązują. Pięciu mieszkańców Lutczy zamordowano w Katyniu. Żeby o tym pamiętać, uczniowie posadzili 5 dębów. Na opłatek zapraszają starszych i samotnych, wspominają zmarłych nauczycieli. – Każdy apel i uroczystość kończy się dziesiątką Różańca – mówi pan dyrektor. – Zawsze prowadzi jeden z uczniów. I jest to już tak naturalne – dodaje – że nie trzeba o tym przypominać.

Lutcza
Wieś w województwie podkarpackim. Jest tam piękny drewniany kościół z XV wieku oraz ok. 60 kapliczek. Jedną z nich wystawiono w podziękowaniu za ocalenie kościoła podczas I wojny światowej. Na terenie wsi powstała też niedawno dzięki mieszkańcom droga krzyżowa. Druga stacja znajduje się przed Zespołem Szkół. Poświęcenie nastąpi 8 grudnia. Tego samego dnia, gdy Zespołowi Szkół w Lutczy uroczyście zostanie nadany patron – Święta Rodzina.


Hymn szkoły
1.
Rodzino Święta, proszę
bądź w życiu nam przykładem,
niech za Twym idę śladem
z rodziną całą mą.

2. Ty spraw, byśmy w pokoju,
w jedności, w zgodzie żyli,
od Ciebie się uczyli
pracować, modlić się.

3. Z pokorą niech znosimy
swe krzyże, trudy, znoje,
niech nam cierpienia Twoje
głęboko w duszy tkwią.

4. Maryjo, chciej nam Matką
dla naszej być rodziny
i każdej złej godziny racz
strzec i bronić jej.

5. A gdy już śmierć się zbliży,
bądź Ty przy naszym zgonie,
Józefie, nasz Patronie,
w wieczności wprowadź próg.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.