Czy pingwiny spiewają?

Joanna Kucharczak

|

MGN 02/2007

publikacja 09.01.2007 12:32

Rozmowa z Mirosławą Raczkowską, pracownikiem Akwarium Gdyńskiego

Czy pingwiny spiewają? © 2006 WARNER BROS.ENTERTAINMENT INC.

Czy pingwiny cesarskie śpiewają?
– Na pewno nie jak Prince czy Nicole Kidman, bo oni śpiewają w filmie. Pingwiny wydają krzykliwe odgłosy i specyficznie tańczą. To jest taniec całego ciała, a nie stepowanie. Tak pląsają i pokrzykują tylko w okresie godowym.

Podobno najlepiej im się tańczy, gdy są głodne i gdy temperatura spada kilkadziesiąt stopni niżej zera.
– Pingwiny cesarskie żyją i rozmnażają się w koloniach. Upodobały sobie Antarktykę. Gdy przychodzi pora godów, kilkutysięczna grupa elegancko wyfraczonych ptaków udaje się kilkaset kilometrów w głąb lądu. Zostawiają za sobą okolice, gdzie mogą się najeść. W wybranym miejscu odbywa się taniec godowy i tam samice składają jedno jajo. Wszystko to dzieje się podczas najsroższej antarktycznej zimy. Pingwini rodzice dzielnie znoszą lodowate wichry wiejące z prędkością 130 km/godz. i temperaturę do minus 60 stopni Celsjusza.

Jak na takim mrozie ogrzać jajo?
– Kiedy jajo się pojawia, samice błyskawicznie umieszczają je na stopach samca.

Ha, to ptaszek musi mieć ciepłe stopy!
– Stopy ochraniają jajko od spodu, a z wierzchu otula je puchaty fałd brzuszny samca. Jajo ma zapewnioną temperaturę około plus 33 stopni Celsjusza. Wysiadują tylko samce. Nic wtedy nie jedzą. Czasem ich głodówka trwa przeszło dwa miesiące i pingwiny tracą wtedy prawie połowę masy ciała.

Czy pingwiny mają piórka?
– To są pióra, ale bardzo ciekawie zbudowane. Część wewnętrzna piórka jest jak puchowa bielizna. Zewnętrzna tworzy ścisłą powłokę nieprzepuszczającą wody.

A co w czasie wysiadywania robią pingwiny mamusie?
– Samice wracają do morza, by się najeść. Wracają, gdy zbliża się pora wylęgu, by przejąć opiekę nad swoim młodym. Samica wraca z łowów z trzema kilogramami ryb w brzuchu dla małego.

Czy małe pingwiniątka chodzą do szkoły, jak w filmie?
– Przez okres pięciu miesięcy, niezbędnych do wychowania potomstwa, rodzice na przemian pielęgnują młode i troszczą się o pożywienie. Czasem opiekę przejmują ciocie lub wujkowie. Zdarza się, że wychowują ich kilkoro. Tworzą w ten sposób szkółki. No cóż, wszyscy muszą uczyć się... życia.


PINGWINY CESARSKIE
To największe pingwiny. Dorastają do ok. 120 cm wysokości i ważą ok. 40 kilogramów. Na kontynencie przebywają przez cały rok i nie straszne im zimy. To największe nurkujące ptaki na kuli ziemskiej. Pingwiny cesarskie żyją około czterdziestu lat. Opływowy kształt, duża masa ciała oraz skrzydła zmienione w płetwy, umożliwiają sprawne pływanie i nurkowanie. Świetnie sobie radzą ze zdobywaniem pokarmu w wodach antarktycznych. Bez większego wysiłku potrafią osiągać w wodzie prędkość 16 km/h oraz nurkować na głębokość 500 m. Na lądzie są niezgrabne. Mają jednak sposób na przemierzanie śnieżnych przestrzeni. Potrafią brawurowo ślizgać się tak, jakby korzystały z sanek. Charakterystyczne ubarwienie upodabnia je do człowieka we fraku. Podczas okresu lęgowego pingwinów cesarskich (maj) na Antarktydzie występują najniższe temperatury na Ziemi.

ANTARKTYKA
Antarktyda jest siódmym kontynentem naszego globu. Rozciąga się wokół bieguna południowego. Razem z wyspami i otaczającymi wodami tworzy rejon zwany Antarktyką. Mimo, że jej istnienia domyślali się już starożytni Grecy, została ona odkryta dopiero w połowie XIX wieku. Klimat należy do najsurowszych na Ziemi. Na Antarktydzie nieustannie wieją bardzo silne wiatry i huragany dochodzące nawet do 324 km/godz. Najwyższa temperatura w roku wynosi od -20°C do -35°C, najniższa odnotowana temperatura -89°C. Maksymalna grubość lodu dochodzi do 4 kilometrów. Objętość lodów antarktycznych szacuje się na 28 milionów metrów sześciennych. Średnia wysokość Antarktydy wynosi około 2000 m npm, co czyni ją najwyższym kontynentem świata.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.