Światło z Francji

Piotr Sacha

|

MGN 03/2011

publikacja 15.02.2011 13:09

Tutaj dyrektorem jest 16-latek. A piosenki mówią zawsze o Panu Bogu. Witamy w radiu „Szerząc światło”.

Światło z Francji Dźwiekowe przerywniki Sylvain nagrywa w studiu radiowym w Vannes ARCHIWUM SYLVAINA GILARDEAU

Klikam w http://spreadinglight.over-blog.com/ i słyszę ciepły głos Michaela Smitha. „Come near. His arms are open” – śpiewa Amerykanin zachęcając, by zbliżyć się do Jezusa. Chwilę po nim rockowa grupa Elles et Ils Sonnent woła: „Juan Pablo Segundo, te quiere todo el mundo!” (Janie Pawle II, kocha cię cały świat!). Hit goni hit. Ale tych hitów nie słyszałem na żadnych falach radiowych.

URODZINY NA ŻYWO
We Francji kościoły nieraz świecą pustkami, a muzyka chrześcijańska nie jest popularna wśród młodych ludzi. 16-letni Sylvain Gilardeau chciałby to zmienić, więc weekendy spędza najczęściej w radiowym studio, montuje dźwiękowe przerywniki i układa listę piosenek na cały tydzień. 25 lutego mij a dokładnie rok, od kiedy wystartowało jego internetowe radio Spreading Light, czyli „Szerząc światło”. – To będą prawdziwe urodziny – opowiada „Małemu Gościowi” Sylvain. – Tego dnia zrealizujemy pierwszy program na żywo z zaproszonymi gośćmi – dodaje. Chrześcijańskie radio Sylvaina gra na okrągło. W kolejne wieczory nadaje specjalne programy – z piosenką francuską, rockiem, rapem, muzyka taneczną czy pieśniami uwielbienia. A co piątek jakiś wykonawca opowiada o swojej płycie. Muzycy chętnie występują u Sylvaina, bo jego radiowy blog staje się coraz bardziej popularny. – Mamy setki słuchaczy każdego dnia. A przez ostatni rok mieliśmy 75 tysięcy wejść – stwierdza 16-latek. I dodaje, że muzykę wybiera taką, która jemu najbardziej się podoba. Ale każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W DOMU JPII
Sylvain Gilardeau pochodzi z Bretanii. Mieszka w północno-zachodniej Francji, w Vannes nad Oceanem Atlantyckim. Ale od poniedziałku do piątku przebywa w niedalekiej niewielkiej miejscowości Sainte-Anne-d’Auray. Tam uczy się w liceum św. Anny i razem z 22 kolegami mieszka w Domu Jana Pawła II. – Stąd do szkoły mamy 5 minut piechotą – opowiada. – I codziennie przed lekcjami uczestniczymy we Mszy świętej. Sylvain należy też do grupy modlitewnej. I bardzo mu zależy, by jak najwięcej ludzi poznało i słuchało takiej muzyki, jaką ona sam lubi. – Chcę zainteresować młodych taką muzyką, która niesie przesłanie Ewangelii – mówi Sylvain. – Chciałbym, żeby przez tę muzykę zobaczyli na nowo obraz chrześcijaństwa i Kościoła. Bo przecież życie bez Boga nie ma sensu – dodaje poważnie. W prowadzeniu internetowego radia pomagają 16-latkowi Baptiste, Albin, Quentin i Anne-Sybille. A belgijskie stowarzyszenie rozgłośni internetowych udostępnia serwer, z którego nadaje Spreading Light. Czasem też Sylvain nagrywa w miejscowym radiu w Vannes. – Gdy miałem 13 lat – wspomina – coraz częściej słuchałem młodzieżowych stacji radiowych. I rosło we mnie marzenie, by mieć swoje radio. Zacząłem też w tamtym czasie odkrywać muzykę z chrześcijańskim przesłaniem – opowiada. – Wreszcie pomyślałem, żeby pogodzić moje zainteresowania. I tak po kilku miesiącach powstało młodzieżowe radio z chrześcijańską muzyką – kończy Sylvain.

TELEDYSKI, WYWIADY, KONCERTY
W internetowym radiu Spreading Light można też zobaczyć teledyski i wywiady, sprawdzić najbliższe koncerty i inne wydarzenia chrześcijańskie. – Żeby być na bieżąco, słucham innych stacji – mówi licealista. – Interesuję się też wszystkim, co dzieje się w świecie kultury i rozrywki. – Kocham filmy – dopowiada – no ale przede wszystkim muzykę. Glorious, Group 1 Crew, Toby Mac, Andy Hunter... – Sylvain wymienia kolejne grupy, które łączy nieraz tylko to, że śpiewają o Bogu. – Muzyka może pomóc nawiązać więź z Bogiem. Ale najbardziej liczy się modlitwa, sakramenty, czytanie Pisma Świętego – mówi 16-latek. W przyszłości Sylvain chciałby rozwijać swoje radio. – Jeśli tego właśnie Pan Bóg będzie chciał – dodaje. – A w te wakacje chciałbym pojechać się do Madrytu. Na Światowe Dni Młodzieży.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.