Dlaczego latają?

Krzysztof Błażyca

|

MGN 11/2007

publikacja 19.10.2007 13:23

Szybowiec * Rakieta * Samolot * Balon * Helikopter * Sterowiec

Samolot Samolot

Szybowiec
Ten to dużo potrafi, bo aż podeprzeć się powietrzem - jest na tyle lekki i ma na tyle wielką powierzchnie skrzydeł. Jeśli leci do góry, to dzięki prądom powietrznym. Są takie miejsca, gdzie powietrze szybko unosi się do góry. Jeśli szybowiec znajdzie się w takim miejscu, opiera sie o powietrze i razem z nim leci do góry.

Rakieta
Rakieta porusza się na zasadzie odrzutu. Najprostszym przykładem rakiet są ... sztuczne ognie. Rakieta siłę ciągu osiąga dzięki reakcji szybko wyrzucanych gazów spalinowych, zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona. Początek rakietom dało wynalezienie prochu strzelniczego przez Chińczyków. Używali go jako elementów broni: płonących strzał, bomb, dział. Pierwsze rakiety były w użyciu już w 1970 roku.

Balon i sterowiec
Balony, tak jak sterówce, należą do rodziny aerostatów. Unoszą się dzięki sile wyporu, o której mówi prawo Archimedesa. Balony najczęściej   wypełnia się ogrzanym powietrzem, które zmniejsza swoją gęstość i staje się lżejsze od zimnego. Dzięki temu balon się unosi. Udźwig balonu zależy od różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w powłoce a powietrzem na zewnątrz powłoki. Zazwyczaj do lotu wystarcza temperatura 90 do 110°C (zimą wystarczy nawet tylko 30 -40°C).

Helikopter
Ten to potrafi dosłownie wisieć w powietrzu. A dlaczego? Obracające się śmigło wytwarza siłę nośną Jeśli siła nośna jest większa niż siła ciążenia, maszyna się wznosi. Jeśli jest mniejsza, helikopter opada. Jeżeli obie siły się równoważą, śmigłowiec „wisi" w powietrzu". Im helikopter jest cięższy, tym większa siła nośna jest potrzebna, by go unieść.
 

 

 


 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.