Jest najlepszy mundurek!

MGN 11/2007

publikacja 19.10.2007 13:06

„Małogościowy” konkurs na najlepszy mundurek szkolny rozstrzygnięty

JANKOWICE   JANKOWICE
SZKOŁA PODSTAWOWA
fot. ARCHIWUM SZKOŁY
51 szkół odpowiedziało na konkurs ogłoszony we wrześniowym numerze „Małego Gościa”. Zgłosiły się szkoły wiejskie i miejskie, z małych miasteczek i wielkich miast wojewódzkich, szkoły prywatne, katolickie i te najliczniejsze – publiczne. Szkoły podstawowe, gimnazja i zespoły szkół niemal z każdego regionu Polski. Większość zgłaszała udział w konkursie drogą elektroniczną, ale były i takie szkoły, jak choćby szkoła podstawowa w Biskupicach w woj. świętokrzyskim, gdzie sama pani dyrektor zrobiła zdjęcie swoim uczniom, a potem dołączając miły list, przysłała zdjęcie zwykłą pocztą do redakcji „Małego Gościa”. Bardzo Wam za to dziękujemy.

WADOWICE   WADOWICE
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANA PAWŁA II
fot. ARCHIWUM SZKOŁY
WADOWICE
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANA PAWŁA II


Jasnoniebieskie bluzeczki polo z krótkim rękawem lub granatowa bluza z długim – to ich mundurki. Które wolą bardziej? – Te które są czyste – śmieją się Daniel i Dominika. Mundurki pojawiły się w wadowickiej szkole we wrześniu, ale pomysł pojawił się wcześniej. – Zaproponowali je rodzice – mówi Joanna Zając, dyrektor szkoły. – Uczniowie pomysł podchwycili. Chcieliśmy, aby mundurki były wygodne, praktyczne, a uczniowie nie czuli się w nich „sztywno” – dodaje.

Oprócz bluz Wadowiczanie mają jeszcze granatowe czapki z daszkiem na szkolne wyjazdy. To pomysł pana Bogdana prowadzącego Szkolne Koło Turystyczno Krajoznawcze. Wadowicka szkoła należy do rodziny szkół im. Jana Pawła II. – Na ogólnopolskie zjazdy rodzin zakładamy dodatkowo żółte chustki – mówi siostra Grażyna Wydra, nazaretanka. Uczy w tej szkole religii.

To ona właśnie znalazła w „Małym Gościu” informację o konkursie na najlepszy mundurek. – Jest dla nas nieodzowna. Dzięki niej w 2006 roku w ogólnopolskim konkursie wiedzy o Janie Pawle II zajęliśmy pierwsze miejsce – mówi pani dyrektor. W szkole, prężnie działa kółko teatralne. Jest i teatrzyk kukiełkowy. A „Kopciuszka” i „Królewnę Śnieżkę” wystawiano nawet po angielsku. Krzysztof Błażyca

SKOCZÓW   SKOCZÓW
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 IM. JANA PAWŁA II
fot. ARCHIWUM SZKOŁY
SKOCZÓW
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 IM. JANA PAWŁA II


Miała być tylko kamizelka z logo szkoły, ale rodzice postanowili, że będzie cały mundurek: góra i dół. I tak, oprócz kamizeli, dziewczęta noszą kraciaste spódnice, a chłopcy granatowe spodnie. Pod kamizelą białe koszule, lub t-shirty. – To nasz mundurek. Sami wybraliśmy materiał – podkreśla pani Małgorzata Jasionowicz, dyrektor szkoły.

– Uczniowie są zadowoleni. Rodzice również. Już nikt nie czuje się gorszy. Wszyscy lepiej się uczą. I dzieci z rodzin niezamożnych i te z rodzin bogatszych wyglądają w klasie tak samo. W szkole uczy się 327 uczniów. Mają wiele zajęć pozalekcyjnych: zespół wokalny, kółko kulinarne, regionalne, teatralne, szachowe i inne.

Chętni mogą być w szkole nawet do 18.00. Uczniowie pomagają też budować hospicjum. W ramach akcji „Pola nadziei” sprzedają żonkile, organizują kiermasze. Nad wszystkim czuwa pani dyrektor, „Wielka Siostra” – jak mówią – która ze swego gabinetu, dzięki sieci kamer, widzi całą szkołę. Patronem szkoły jest Jan Paweł II. Dzień jego urodzin jest świętem szkoły. Krzysztof Błażyca

GDYNIA   GDYNIA
GIMNAZJUM KATOLICKIE IM. JANA PAWŁA II
fot. ARCHIWUM SZKOŁY
GDYNIA
GIMNAZJUM KATOLICKIE IM. JANA PAWŁA II


Jednolity strój w Zespole Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni obowiązuje już od 1 września 1998 r. Mundurki występują w dwóch wariantach – galowym i codziennym. Mundur galowy to granatowy garnitur z tarczą szkoły, biała koszula, krawat z logo szkoły w przypadku chłopców oraz granatowa garsonka, biała bluza oraz krawat dla dziewcząt.

Strój codzienny to biała koszulka polo i granatowa bluza z logo szkoły. Uczniowie zakładają mundur w święta i w uroczystości państwowe, w każdy pierwszy piątek miesiąca i w dni wyznaczone przez dyrektora szkoły na początku roku szkolnego. Szkolny regulamin przewiduje możliwość obniżenia oceny z zachowania uczniowi, który nie nosi mundurka. Jest tam też mowa o tym, że wygląd zewnętrzny ucznia powinien harmonizować ze strojem szkolnym.

– Bardzo rzadko jednak musimy stosować wymienione zapisy – cieszy się dyrektor ks. dr Wojciech Cichosz. Zazwyczaj wystarczają drobne uwagi wychowawców. Strój galowy mają też nauczyciele. Noszą go w święta, w uroczystości, w pierwszy piątek miesiąca i podczas zebrania rady pedagogicznej i spotkań z rodzicami.

– Często strój jest jedną z przyczyn, dla których młodzież wybiera właśnie tę szkołę – mówi ksiądz dyrektor. – To swego rodzaju świadectwo, bo uczeń publicznie przyznaje się do wyznawanych wartości. Ks. Sławomir Czalej

GRZMIĄCA   GRZMIĄCA
GIMNAZJUM IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO
fot. ARCHIWUM SZKOŁY
GRZMIĄCA
GIMNAZJUM IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO


W mundurkach zaczęli chodzić pół roku wcześniej niż nakazywało to rozporządzenie ministra edukacji. Młodzież z gimnazjum w Grzmiącej nie miała problemów z zaakceptowaniem mundurków. Wszyscy otrzymali je za darmo od zaprzyjaźnionej szkoły w Danii.

Obowiązkowy strój dziewcząt to marynarka, spódnica i bluzka. Chłopcy natomiast chodzą w marynarkach i koszulach. Paweł nie bardzo jest zadowolony ze szkolnego mundurka. – Kto to widział, żeby chłopacy mieli złote guziki – mówi. – Strasznie ich nie lubię.

– Czasem, gdy mamy dosyć jednolitego stroju, zakładamy „cywilną” bluzkę – przyznaje Kasia. – Jednak mundurek jest tak zaprojektowany, że czujemy się w nim dobrze i nie zdarza się to za często – dodaje. Julia Markowska

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I miejsce
– SP nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach
II miejsce – SP nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie

W KATEGORII SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
I miejsce
– gimnazjum katolickie im. Jana Pawła II w Gdyni
II miejsce – gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Grzmiącej

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE za bardzo ciekawą prezentację swoich mundurków otrzymała Szkoła Podstawowa w Jankowicach Oprócz prezentacji mundurków, szkoły w Wadowicach, w Skoczowie, w Gdyni, w Grzmiącej i w Jankowicach otrzymują nagrodę specjalną: roczną prenumeratę „Małego Gościa”. Gratulujemy wszystkim. I zwycięzcom i tym, których mundurki znalazły się na naszej stronie internetowej, i tym, którzy chcieli się pochwalić swoimi mundurkami, a nie zdążyli. Noście swoje mundurki – jak to napisali uczniowie kl. III c razem ze swoją wychowawczynią, panią Haliną Leszczak ze szkoły podstawowej im. Marynarki Wojennej w Świnoujściu – z dumą i chętnie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.