Stary Bolesław

MGN 07-08/2009

publikacja 17.06.2009 13:04

Bagicz

Bagicz Bagicz
fot. GOOGLE-PANORAMIO/GODIK

Nie „Bartek” z Zagnańska w Górach Świętokrzyskich ani „Chrobry” z Piotrowic na Dolnym Śląsku, ale „Bolesław” z kołobrzeskiego lasu jest najstarszym dębem rosnącym w Polsce. Potężny dąb jest wysoki na 32 m. Od 800 lat stoi w Bagiczu, kilka kilometrów od Kołobrzegu.

To oznacza, że kiedy "Chrobry" kiełkował, "Bolesław" miał już 60 lat. Takie badania w 2000 roku ogłosili polscy dendrolodzy, czyli naukowcy zajmujący się drzewami i krzewami.

W tym samym roku, 19 sierpnia dąb ochrzczono i uroczyście nadano mu imię „Bolesław”. Na cześć pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, który w 1000 roku założył biskupstwo kołobrzeskie.

Żeby zobaczyć ten najstarszy dąb, trzeba ze stacji kolejowej w Bagiczu iść niebieskim szlakiem. Droga prowadzi najpierw przez pola, potem wchodzi się w las. Po ok. 700 m marszu stoi dumny „Bolesław”.

Niektórzy nie potrafią się zgodzić z badaniami naukowców i domagają się powtórzenia badań. Na razie jednak "Bolesław" uchodzi za seniora wśród dębów.
 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.