MISYJNA STATYSTYKA

ks. Łukasz Kobielus SMA

publikacja 12.07.2006 15:46

Według danych Komisji Misyjnej Episkopatu Polski, na świecie żyje 90 mln dzieci ulicy. Aż 35 tys. nieletnich umiera każdego dnia z głodu, zaś 12 mln rocznie z powodu braku opieki medycznej.

Według danych Banku Światowego obecnie 125 mln dzieci na świecie nie może chodzić do szkoły podstawowej, choćby nawet chciało. A one naprawdę chcą. Dla ubogich dzieci z krajów Trzeciego Świata nauka w szkole podstawowej jest jedyną szansą na wydobycie się z nędzy i wzięcie przyszłości we własne ręce. Po części przyczyną jest fakt, że szkoły są płatne, a czesne rujnuje budżety rodzinne - i to jeszcze zanim mogłoby dojść do kupowania długopisów, ołówków, papieru i niezbędnych książek. W innych przypadkach czesne nie jest przeszkodą: po prostu nie ma ani szkół, ani nauczycieli.

Według danych UNESCO na temat analfabetyzmu w 2005 roku prawie 870 mln osób powyżej 15 roku życia będzie analfabetami. Najtrudniejszy dostęp do oświaty mają kobiety, wśród których jest 558 mln analfabetek. W szkołach wielu krajów wciąż brakuje światła i wody. W tych krajach prawie 150 mln dzieci między 6 a 11 rokiem życia nie chodzi do szkoły, podczas gdy 85% 14-letnich uczniów w Anglii, Szkocji i Holandii ma komputer w domu. Przykładem, który ukazuje przepaść dzielącą kraje informatycznie ubogie od krajów rozwiniętych może być fakt, że w całej Afryce jest mniej telefonów niż w samym tylko Tokio.

Statystyki są szokujące, nie powinny jednak nas zdemobilizować. Możemy pomóc Afryce - każdy według swoich możliwości. Mimo iż dzieci w Afryce nie łączą wdzięczności z wyszukanymi prezentami dla swoich dobroczyńców, to potrafią wyjątkowo kochać i obdarowywać promiennymi uśmiechami, ciepłymi jak słoneczne dni Afryki.

(www.sma.pl)