241 pięter

Krzysztof Błażyca

publikacja 19.09.2008 11:58

W Dubaju powstaje najwyższy budynek świata. Ma już prawie 700 metrów wysokości. I wciąż rośnie.

241 pięter fot. PAP / EPA / ALI HAIDER

Dotychczas maszt radiowy w Konstantynowie koło Gąbina był najwyższą konstrukcją wzniesioną przez człowieka. Maszt Polskiego Radia wysoki na 646,38 metra zawalił się w 1991 roku z powodu zerwania jednej z trzech lin, które podtrzymywały jego konstrukcję. Tuż za nim do najwyższych budowli należał maszt radiowy w Dakocie w USA (628,8 metra) i wieżowiec Taipei 101 na Tajwanie (509 metrów wys.). Budowniczowie z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich postanowili, że wybudują jeszcze wyższą wieżę. Budowę rozpoczęto trzy lata temu. W sierpniu przyszłego roku Burj Dubai – tak nazywa się wieżowiec – ma mieć ponad osiemset metrów wysokości.

Iglica na szczycie
Burj Dubai ma być najwyższy! – postanowili konstruktorzy. – Jeśli pojawi się konkurencja, nasz budynek wzrośnie nawet o kilometr – zapowiadają. Fundamenty tego drapacza chmur wykonane są z betonu i 192 stalowych prętów wbitych na głębokość ponad 50 metrów. Do wylania fundamentów zużyto ponad 45 tysięcy metrów sześciennych betonu. To jakieś 110 tysięcy ton. Wieżowiec ma już 164 piętra, a ma ich być 241. Poszczególne piętra wieży będą się rozwidlały. Ma to zapewnić lepsze widoki i odpowiednie własności aerodynamiczne – chodzi o to, by budynek był bezpieczny.  Od głównego rdzenia wieżowca odchodzą trzy ramiona kształtem nawiązując do kwiatu pustyni. Im wyżej, tym ramiona są mniejsze. Szczyt Burj Dubai zwieńczy iglica.

Basen nad hotelem
Po wieżowcu, z prędkością 18 metrów na sekundę, będzie śmigać sześćdziesiąt sześć dwupoziomowych wind. Każda pomieści do 42 osób. Dolne piętra drapacza chmur zajmie hotel. Piętra od 45 do 108 pomieszczą 700 apartamentów. Na 78 piętrze powstanie odkryty basen. Najwyższe piętra zajmą biura. Na 123. piętrze ma powstać taras widokowy. Budynek będzie pobierał tyle energii, ile 360 tysięcy 100watowych żarówek świecących jednocześnie. Specjalny system chłodzący będzie dziennie zużywał około 10 tysięcy ton wody. Burj Dubai będzie centralnym punktem ogromnego kompleksu. W jego skład wejdzie 30 tysięcy mieszkań, 9 hoteli, 19 wieżowców, centra handlowe, 6 akrów parków oraz 12-hektarowe jezioro