Mistrz Beniamin

Krzysztof Maciejczyk

|

MGN 11/2008

publikacja 20.10.2008 10:56

Trzykrotny mistrz świata, wielokrotny mistrz Polski. Szóstoklasista – mistrz gier logicznych, matematycznych. I nie tylko.

Mistrz Beniamin Medale, medale ... fot. HENRYK PRZONDZIONO

Beniamin Stecuła, dwunastolatek z Bytomia, zdobywa nagrody i wyróżnienia w konkursach matematycznych, logicznych, fotograficznych, pianistycznych, literackich i sportowych. Półki w jego pokoju uginają się pod ciężarem medali, pucharów i dyplomów. Sukcesy Beniamina docenił nawet Prezydent RP Lech Kaczyński. W zeszłym roku przyznał mu nagrodę specjalną.

Złoto w Paryżu
Wszystko zaczęło się dwa lata temu. Beniamin postanowił wystartować w Mistrzostwach Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Przeszedł etap korespondencyjny, potem przez półfinał na Uniwersytecie Śląskim, finał na Politechnice Wrocławskiej i jako... reprezentant Polski pojechał do Paryża na finał międzynarodowy. Stamtąd wrócił z tytułem mistrza świata. Podobnie było rok temu i w tym roku, mimo że po raz pierwszy konkurował ze starszymi o rok kolegami z całego świata. W ten sposób Beniamin jako pierwszy w 22-letniej historii paryskiego konkursu, trzeci raz z rzędu został złotym medalistą. – Miesiąc przed mistrzostwami, zawsze przez dwie godziny dziennie, staram się rozwiązywać zadania z książek albo z Internetu i te, które pojawiły się na mistrzostwach rok wcześniej dla starszej kategorii wiekowej – mówi Beniamin.

Najszybszy w rodzinie
Uczestnicy Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych startują w ośmiu kategoriach wiekowych. Liczą się nie tylko poprawnie rozwiązane zadania, ale i czas. W kategorii, w której brał udział Beniamin, zawodnicy dostali 14 zadań – po siedem każdego dnia. Na rozwiązanie mieli po dwie godziny. Naszemu mistrzowi udało się to w 60 minut pierwszego dnia, a w 76 drugiego! Poza mistrzostwami w Paryżu Beniamin startuje też w ogólnopolskich i regionalnych konkursach matematycznych. Dobrze znają go uczestnicy i organizatorzy „Kangura Matematycznego”, „Mata”, „Bajkowych Zadań”, „Nudnej Matematyki”, „Kwadratury Koła” czy „Alfika Matematycznego”. W„Alfiku Matematycznym” pokonał 17 tysięcy rywali. – Od najmłodszych lat nasz syn bawił się puzzlami – wspomina Grażyna Stecuła, mama młodego mistrza. – Często układał je szybciej niż my. Lubił też rozwiązywać łamigłówki i rebusy.

Perełka św. Jadwigi
Myli się ten, kto myśli, że Beniamin całymi dniami siedzi nad książkami czy przy komputerze. Mistrz jest specjalistą nie tylko od matematyki. Pierwsze miejsca zajmował w gimnastyce sportowej i akrobatyce. To jeszcze nie wszystko. Od sześciu lat Beniamin uczęszcza na lekcje gry na keyboardzie. Wspólnie ze starszą siostrą Kingą wystąpił w duecie pianistyczno-wokalnym podczas miejskiego konkursu „Szukamy talentów rodzinnych”. W zeszłym roku szkolnym brał udział w polsko czeskim konkursie... literackim. Beniamin jako uczeń szkoły podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej został laureatem konkursu „Perełki św. Jadwigi Królowej”. Konkurs organizuje australijska fundacja The Queen Jadwiga Foundation dla szkół im. Królowej Jadwigi. Wybiera się w nim 10 uczniów szczególnie uzdolnionych, osiągających bardzo dobre wyniki w nauce. Takich, którzy potrafią stanąć w obronie słabszych, pomagają uczniom mniej zdolnym i angażują się w życie Kościoła katolickiego. Tak oceniono również Beniamina.

OSIĄGNIĘCIA DWUNASTOLETNIEGO BENIAMINA
– Nagroda specjalna Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
– Mistrz Polski w Mistrzostwach Polski w Grach Matematycznych i Logicznych
– Trzykrotny mistrz świata w Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu
– I miejsce w konkursie matematycznym „Alfik Matematyczny” (pokonał 17 tys. rywali)
– I miejsce w konkursie skoków w młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Śląska w Akrobatyce Sportowej (2005 i 2006 r.)
– III miejsce w konkursie skoków w młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Śląska w Akrobatyce Sportowej (2007 r.)
– I miejsce w III Międzynarodowym Turnieju Gimnastycznym im. Pawła Świętka w Piekarach Śląskich
– I miejsce w Mistrzostwach Chorzowa w Akrobatyce Sportowej
– I miejsce w Mistrzostwach Bielska-Białej Szkół Podstawowych w Gimnastyce Sportowej
– I miejsce (w duecie pianistyczno-wokalnym z siostrą Kingą) w miejskim konkursie „Szukamy talentów rodzinnych”
– III miejsce w duecie pianistycznym podczas miejskiego konkursu kolęd
– III miejsce w polsko-czeskim konkursie „Trzebaż oczom takich drzew”
– tytuł: „Talent województwa śląskiego w dziedzinie matematyki” nadany przez Pałac Młodzieży w Katowicach
– tytuł: „Śląski talent w kategorii nauka” nadany przez Towarzystwo im. Karola Goduli
– laureat konkursu „Perełki św. Jadwigi Królowej”

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.