Przeniosą zabytkowy klasztor

KAI

publikacja 07.09.2011 13:39


Greccy inżynierowie myślą, jak przenieść dwunastowieczny klasztor.

Budynek klasztorny stał na terenie przeznaczonym pod budowę zapory wodnej w okolicach miasta Grevena na północy kraju. Powstający tam zalew ma zaopatrywać w wodę Saloniki oraz nawadniać odległe obszary rolne.

Państwowe przedsiębiorstwo Public Power Corporation przeznaczyło na projekt ratowania zabytku 850 tys. euro. Polega on na przeniesieniu na wyżej położony grunt niespełna 300-tonowego budynku. Na jego miejscu powstanie zapora i sztuczny akwen.

Organizatorzy wyjaśniają, iż budynek, umieszczony w całości na specjalnej 50-tonowej platformie, jest przesuwany za pomocą siłowników hydraulicznych po 120-metrowej rampie ku nowej lokalizacji na położonym 27 metrów wyżej terenie. Przy dobrych warunkach pogodowych budynek może być przenoszony nawet do 30 metrów dziennie.

Niezamieszkane mury klasztorne pod wezwaniem Świętej Dziewicy z Tornikio mieszczą cenne malowidła ścienne, datowane na XV i XVIII wiek. Monaster, poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi w 1995 r., w dziesięć lat później został odnowiony. Grevena jest miastem, położonym około 400 km na północ od Aten.