Szekspir Forever!

PAP/a

publikacja 06.09.2011 09:49


Nowy sezon w Teatrze Polskim w Warszawie zapowiada się bogato. W planach jest m.in. siedem premier - w tym dramaty Moliera i Słowackiego, koncert jubileuszowy, salony poezji i fora dyskusyjne.

Pierwszą premierą sezonu 2011/2012 w Teatrze Polskim w Warszawie będzie "Szekspir Forever!" - monodram w wykonaniu dyrektora naczelnego tego teatru Andrzeja Seweryna. Przedstawienie jest inspirowane spektaklem "Wyobraźcie sobie..." w reż. Jerzego Klesyka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Seweryn jest także autorem koncepcji artystycznej spektaklu.

Aktor w interaktywnym dialogu z widzem opowiada o świecie Szekspira. Pokazuje człowieka w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski. Rozmawia o ludzkich słabościach, a równocześnie o sile marzeń. W spektaklu będzie można usłyszeć fragmenty dzieł Szekspira m.in. "Hamleta", "Makbeta", "Romea i Julii", "Henryka V", "Burzy", "Ryszarda III", "Sonetów". Fragmenty ułożą się w opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka.

"Ten spektakl będzie próbą dialogu z publicznością. Będę gotów do tej rozmowy i mam nadzieję, że widzowie również" - powiedział na konferencji prasowej Andrzej Seweryn. Premiera "Szekspir Forever!" planowana jest na 10 września.

Kolejną premierą Teatru Polskiego będzie "Szkoła Żon" Moliera w reż. Jacques'a Lassalle'a. Zagrają m.in.: Anna Cieślak, Andrzej Seweryn, Piotr Bajtlik i Ewa Makomaska. "Lassalle jest jednym z największych współczesnych reżyserów. Zrealizował już ponad 140 przedstawień. Jacques jest wielkim znawcą Moliera. Wie o nim więcej niż my o Mickiewiczu" - mówił w poniedziałek Seweryn. "Szkołę żon" będzie można zobaczyć na dużej scenie od 15 października.

Na 12 listopada zaplanowana jest premiera przedstawienia poświęconego współczesnej Rosji "Niepokorni.ru". Spektakl ten to współczesna Rosja widziana oczami dysydentów. To historie życia i buntu opisane słowami dawnych i współczesnych rosyjskich bardów, m.in. Aleksandra Galicza, Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. Zagrają m.in. Grażyna Barszczewska, Iza Kuna, Marta Kurzak i Piotr Bajtlik.

Oprócz premier w Teatrze Polskim odbędą się m.in.: salony poezji (poezja Stanisława Różewicza, Czesława Miłosza, Andrzeja Bursy i Rafała Wojaczka), fora dyskusyjne Teatru Polskiego - m.in. "Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie" z udziałem Magdaleny Środy i Marka Jurka, czytania otwarte cyklu korespondencji - m.in. Jarosława Iwaszkiewicza z Czesławem Miłoszem oraz pokazy spektakli dyplomowych szkół teatralnych.