Polski „Youcat”

KAI/p

publikacja 03.06.2011 09:33


W Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie 2 czerwca zaprezentowano polską wersję Katechizmu dla młodzieży „Youcat”.

Uczestniczący w prezentacji abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że katechizm jest wyznacznikiem prawd, niekiedy skrótowym, streszczeniem, na którym „bezpiecznie można się oprzeć w drodze do Pana Boga”.

Pierwsze wydanie niemieckie ukazało się w marcu br. Obecnie istnieje 21 wersji językowych. Możliwe, że „Youcat” opublikowany zostanie także w języku chińskim. Katechizm otrzymają uczestnicy Światowego Dnia Młodzieży, który w sierpniu odbędzie się w Madrycie. Będzie on stanowił dar Benedykta XVI dla młodych.

„Youcat” opracowany jest według zasady pytanie – odpowiedź. Pod każdą odpowiedzią znajduje się numer odsyłający czytelnika do konkretnego miejsca w Katechizmie Kościoła Katolickiego i pozwalający na szersze studium tematu oraz pogłębienie zdobytej wiedzy. Ważną cechą Katechizmu jest również komentarz wyjaśniający dany problem w sposób przystępny i pomagający umiejscowić do w konkretnej sytuacji życiowej. Na marginesach znajdują się liczne fragmenty z Pisma Świętego, definicje trudniejszych pojęć oraz cytaty świętych Kościoła, autorytetów życia publicznego, uczonych, pisarzy i myślicieli.