Uczennice odkryły planetoidę

PAP/p

publikacja 18.05.2011 09:32


Nieznaną dotąd planetoidę odkryły uczennice Zespołu Szkół nr 10 im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Odkrycia dokonały dzięki udziałowi w międzynarodowym programie International Astronomical Search Collaboration (IASC).

Jak poinformował zespół prasowy toruńskiego Urzędu Miasta, osiągnięcie uczennic zaliczono do jednego z największych sukcesów kampanii, która ma potrwać do 20 maja, w ramach programu IASC. Oprócz młodzieży z Polski, biorą w nim udział uczniowie z Brazylii, Bułgarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu i Turcji.

W Polsce działania uczniów w ramach IASC są wspierane przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Kolejną asteroidę odkryli uczniowie z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu.

Planetoida (inaczej asteroida) to ciało niebieskie o małych rozmiarach - od kilku metrów do ponad 1000 km - obiegające Słońce. Ma stałą powierzchnię skalną lub lodową. Toruńskie gimnazjalistki zauważyły ją na fotografiach wykonanych przez hawajski teleskop Pan-STARRS 1. Nowo odkryte ciało niebieskie zostało oznaczone symbolem 2011 FJ49.