Stadion skończony w rekordowym czasie

sport.pl/a

publikacja 30.03.2011 15:53


W Londynie otwarto Stadion Olimpijski, na którym rozgrywane będą główne dyscypliny przyszłorocznych igrzysk. Monumentalny obiekt został skończony na miesiąc przed planowanym terminem, a jego ostateczny koszt okazał się o 10 milionów tańszy niż początkowo zakładano.

Pięć tysięcy pracowników z 240 brytyjskich firm spędziło na budowie stadionu tysiąc dni. Wszystko to po to, by pokazać światu, że Londyn jest w stanie poradzić sobie tak szybko z tym ogromnym wyzwaniem. Na dziewięciu tysiącach metrów kwadratowych wewnątrz obiektu położono 360 rolek trawy.

Do ułożenia pozostała jeszcze błękitna bieżnia - nastąpi to pod koniec roku. Wcześniej na tymczasowej asfaltowej nawierzchni staną dźwigi, które umiejscowią rampy i platformy potrzebne na ceremonię otwarcia.

Stadion został zaprojektowany przez Sir Roberta McAlpine'a oraz zespół architektów Populous, który stoi także za budową obiektu Arsenalu - "The Emirates". Cała sportowa infrastruktura zostanie zainstalowana na głównej arenie igrzysk do końca lipca. Po olimpiadzie na stadionie będzie grał stołeczny West Ham, który będzie jego długoterminowym dzierżawcą.

Igrzyska rozpoczną się oficjalnie 27 lipca 2012 roku.