Planica – ostatni przystanek Małysza

PAP/p

publikacja 16.03.2011 09:21


W weekend w Planicy Adam Małysz pożegna się z cyklem Pucharu Świata. W Słowenii wystąpi po raz ostatni w karierze w oficjalnych zawodach. Rywalizować będzie w dwóch konkursach indywidualnych i jednym drużynowym.

Orzeł z Wisły w Planicy startował ze zmiennym szczęściem. Po raz pierwszy pojawił się pod "Letalnicą" w 1999 roku. Wtedy, jeszcze jako "kiełkujący" zawodnik, zajął 28. i 30. miejsce. Potem było już coraz lepiej.
Małysz dwanaście razy był na podium w Pucharze Świata w lotach (więcej od niego tylko Austriak Andreas Goldberger). Wygrywał PŚ w lotach sześć razy (więcej tylko Schlierenzauer). W MŚ w lotach nigdy nie był na podium. I to właśnie tego krążka brakuje mu do kolekcji. To głównie dlatego w 2010 roku nie mógł przeboleć porażki i w wywiadach nie ukrywał swojego rozczarowania. Publicznie wtedy tego jeszcze nie ogłosił, ale sam wiedział, że za dwa lata w norweskim Vikersund już nie wystąpi.

Planica jest szczególna dla Małysza jeszcze z innego względu. To właśnie tutaj najczęściej (oprócz Zakopanego) dopinguje go jego żona Iza i córka Karolina.

Dla samego Małysza zawody w Słowenii będą walką o podium w PŚ. Po ostatnich w Lahti traci do trzeciego Austriaka Andreasa Koflera 35 punktów.

Na starcie w Planicy obok Małysza stanie Stefan Hula, Kamil Stoch, Tomasz Byrt i Piotr Żyła. Na piątek i niedzielę zaplanowano rywalizację indywidualną, na sobotę drużynową.

Program zawodów w Planicy:

czwartek, 17 marca
9.00 - oficjalny trening
10.00 - drugi oficjalny trening
11.00 - kwalifikacje do konkursów indywidualnych

piątek, 18 marca
14.15 - seria próbna
15.15 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

sobota, 19 marca
9.00 - seria próbna
10.00 - pierwsza seria konkursu drużynowego

niedziela, 20 marca
9.00 - seria próbna
10.10 - pierwsza seria konkursu indywidualnego