Jubileusz na Kasprowym

PAP/a

publikacja 15.03.2011 09:50


Ponad 2 tysiące osób, w tym uczestnicy odbywającej się w Zakopanem Konferencji Episkopatu Polski, wjedzie we wtorek na szczyt Kasprowego Wierchu, aby uczcić 75-lecie budowy pierwszej w Polsce i w Tatrach kolei linowej.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11 pod tablicą upamiętniającą pobyt papieża Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu w czerwcu 1997 r. "Będzie to wspólna modlitwa, w której udział weźmie m.in. około 80 dostojników Kościoła uczestniczących w Konferencji Episkopatu Polski. Potem nastąpi symboliczne, rozpoczynające obchody roku jubileuszowego uderzenie w stojący na szczycie Kasprowego dzwon" - powiedział PAP prezes Polskich Kolei Linowych Jerzy Andrzej Laszczyk.

Dodał, że we wtorek przejazdy na Kasprowy Wierch będą bezpłatne. "W ciągu całego dnia, o ile nie przeszkodzi wiatr halny, na szczyt wywiezionych zostanie ponad dwa tysiące osób, które wcześniej dokonały rezerwacji specjalnego, jubileuszowego biletu. Wszystkich pasażerów witać będą, oczywiście ubrani w stroje z epoki, pracownicy PKL".

Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i po obu stronach Tatr. Jej budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1935 roku, a już 26 lutego 1936 ruszyła z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Na Kasprowy wjechała 15 marca tego samego roku, czyli po 227 dniach budowy.