Jan Paweł II na wolnych falach

KAI/a

publikacja 09.03.2011 16:07


"Jan Paweł II w Radiach Wolności” – to unikatowy wybór archiwów Radia Wolna Europa, Radio France Internationale i BBC, który z okazji beatyfikacji Papieża uruchamia portal polskieradio.pl.

Władze PRL zdawały sobie sprawę, że Karol Wojtyła, wybrany na papieża w 1978 roku, może stać się symbolem walki o wolność i jej duchowym przywódcą. Rządowe media w ograniczonym stopniu informowały o pontyfikacie, podróżach apostolskich, wypowiedziach Ojca Świętego – nawet w trakcie jego pielgrzymek do ojczyzny. Jednym z nielicznych wiarygodnych źródeł informacji w tym czasie były polskie rozgłośnie radiowe zza „żelaznej kurtyny”.

Stworzony z okazji beatyfikacji na platformie moje.polskieradio.pl kanał poświęcony papieżowi Polakowi przypomina jego ważne słowa o ludzkiej godności, podmiotowości, prawdzie, miłości, wolności, sprawiedliwości i solidarności. Wśród blisko 300 audycji zawierających 100 godzin nagrań wysłuchać można m.in. relacji z podróży apostolskich, fragmentów homilii oraz opinii komentatorów.

Wśród komentatorów znaleźli się m.in.: Tadeusz Nowakowski, Andrzej Krzeczunowicz, Maciej Morawski, Marek Lehnert, Alina Grabowska, Marek Łatyński, Zygmunt Michałowski, Włodzimierz Sznarbachowski, Krzysztof Dorosz, Piotr Załuski, Krystyna Miłotworska, Aleksander Świeykowski, Janusz Marchwiński, ks. Adam Boniecki, Bolesław Taborski i inni.