Dzieci stworzą audiodeskrypcję do filmu

PAP/a

publikacja 27.01.2011 10:07


W Białymstoku dzieci niewidome, słabowidzące i widzące stworzą wspólnie audiodeskrypcję do ekranizacji opowieści "Len" Hansa Christiana Andersena. Warsztaty filmowo-plastyczne przygotowały: Fundacja Audiodeskrypcja i miejscowa Galeria im.Sleńdzińskich.

Audiodeskrypcja polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) tego, co dzieje się np. w filmie lub spektaklu teatralnym między dialogami bohaterów, ale także na opisywaniu zabytków czy dzieł sztuki.

W ten sposób osoby niewidome i niedowidzące mają pełniejszy kontakt ze sztuką. W kinie, teatrze czy galerii osoby mogą skorzystać ze słuchawek i specjalnie przygotowanych dla nich nagrań.

Projekt "Słowa zaklęte w obrazie, czyli o tym, jak tworzy się film" realizowany jest przez Fundację Audiodeskrypcja oraz Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Zakończył się nabór uczestników, a warsztaty skierowane do dzieci niewidomych, słabowidzących i widzących z powiatu białostockiego, odbędą się w przyszłym tygodniu - drugim tygodniu zimowych ferii w regionie.

Jak powiedziała PAP Barbara Szymańska z Fundacji Audiodeskrypcja, dzięki takim warsztatom dzieci zintegrują się, będą bardziej wrażliwe na problemy drugich, a dodatkowo dzieci niewidzące nabiorą pewności, że mogą polegać na swoich rówieśnikach.

Podczas warsztatów filmowo-plastycznych uczestnicy poznają tajniki tworzenia filmu, dowiedzą się, jaką rolę spełnia w filmie dźwięk, słowo i obraz, a także wspólnie stworzą audiodeskrypcję do ekranizacji opowieści Hansa Christiana Andersena pt. "Len".

Szymańska powiedziała, że technikę audiodeskrypcji poznają podczas wspólnego oglądania filmu. "Dzieci niewidzące będą mówiły, których fragmentów nie rozumieją, a dzieci widzące postarają się je wytłumaczyć" - wyjaśniła.

W opisywaniu pomogą im - wykonane przez dzieci - wypukłe prace plastyczne przedstawiające niezrozumiałe sceny, które będzie można obejrzeć, dotknąć, a następnie opisać. Najbardziej trafne określenia złożą się na specjalny słownik audiodeskryptorów. Jak mówi Szymańska, wykorzystując słowa, dzieci stworzą wspólnie opis do tych scen i w ten sposób będą mogły "odczarować słowa zaklęte w obrazie filmowym".

Jak poinformowała, film "Len", dzięki audiodeskrypcji oraz stworzonemu wcześniej przez młodzież niesłyszącą przekładowi narracji na język migowy, stanie się pierwszym w Polsce filmem udostępnionym przez dzieci dla dzieci zarówno z niepełnosprawnością wzroku, jak i niepełnosprawnością słuchu.

Filmowe warsztaty dla dzieci przygotowała działająca w Białymstoku Fundacja Audiodeskrypcja. W zeszłym roku zorganizowała ona podobne warsztaty audiodeskrypcji skierowane m.in. dla pracowników instytucji kultury.

Fundacja została założona w 2008 roku przez niewidomych białostoczan, Tomasza Strzymińskiego i Barbarę Szymańską. Głównym celem działalności organizacji jest wprowadzenie techniki audiodeskrypcji do wielu instytucji kultury w kraju. Od zeszłego roku prowadzone są też na pięciu polskich uczelniach specjalne zajęcia lub specjalizacje z audiodeskrypcji.

Członkowie fundacji stworzyli też polskie standardy audiodeskrypcji - wytyczne, które mają ujednolicić zasady i reguły tworzenia audiodeskrypcji przez wszystkie osoby podejmujące się opisania produkcji audiowizualnych.