Złote monety z wizerunkiem cara

PAP/a

publikacja 07.12.2010 09:31


Portrety cara Mikołaja II oraz członków jego rodziny: żony Aleksandry, syna Aleksego oraz czterech córek: Anastazji, Olgi, Tatiany i Marii znalazły się na 23 półkilogramowych złotych monetach o nominale 3000 dolarów wybitych przez Mennicę Polską.

"Mennica Polska wybiła półkilogramowe złote monety 'Rodzina Carska' poświęcone rosyjskiemu carowi z dynastii Romanowów Mikołajowi II i jego rodzinie. Nakład monety jest ograniczony do 23 sztuk, co wiąże się 23-letnim okresem panowania Mikołaja II. Niezwykły kształt, najwyższa próba złota (999,9) oraz bardzo mały nakład sprawiają, że moneta jest jeszcze atrakcyjniejsza dla kolekcjonerów zarówno krajowych, jak i zagranicznych" - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Mennicy Polskiej Mariusz Przybylski.

Każda z monet została oznaczona na brzegu numerem od 1 do 23. Na rewersie znajduje się portret cara oraz członków jego rodziny: żony Aleksandry Fiodorowny, syna Aleksego Nikołajewicza oraz czterech córek: Anastazji Nikołajewny, Olgi Nikołajewny, Tatiany Nikołajewny i Marii Nikołajewny. Portrety opatrzone są napisami w jęz. rosyjskim - imionami członków rodziny carskiej. W tle znajduje się ornament z ikony "Rodzina Carska" oraz cztery wizerunki herbu Rosji Carskiej za panowania cara Mikołaja II.

W kolejnych latach Mennica planuje także wydanie innych serii monet związanych z dziejami carskiej Rosji, w tym "Carowie Rosji" oraz "Carskie Polowanie".