20 hejnałów w Lublinie

PAP/p

publikacja 16.08.2010 09:29


20 melodii hejnałowych zaprezentowano w niedzielę podczas XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie. Przegląd uatrakcyjnił trwający od czwartku Jarmark Jagielloński.

Hejnaliści, ubrani w barwne stroje bądź mundury nawiązujące do dawnych tradycji, przemaszerowali przez centrum miasta. Potem grali hejnały z balkonu zabytkowego Trybunału Koronnego na staromiejskim Rynku. Mieszkańcy Lublina i turyści nagradzali ich brawami.

Organizatorem corocznego przeglądu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich, które stawia sobie za cel przywrócenie tradycji odgrywania hejnałowych melodii i jej upowszechnienie. Kanclerz stowarzyszenia i inicjator przeglądu, Władysław Grzyb zapowiedział, że do Lublina będą przyjeżdżali też hejnaliści z innych krajów.

"W tym roku obok hejnałów polskich odegrano też hejnał ekwadorskiego miasta Quito, który wykonał trębacz z Białegostoku. W przyszłym roku chcemy, aby przyjechali do Lublina hejnaliści ze Lwowa z Ukrainy oraz litewskiego Poniewieża" - powiedział Władysław Grzyb.

Na lubelskim przeglądzie zagrano hejnały m.in. Krakowa, Opola, Kórnika, Zabrza, Łodzi, Chełma i Zamościa oraz podlubelskiej wsi Mełgiew, która także ma swój hejnał.