Kościoły w internecie

Radio Watykańskie/p

publikacja 05.08.2010 09:28


Najpiękniejsze gnieźnieńskie kościoły można teraz obejrzeć nie ruszając się sprzed komputera. Na stronie archidiecezji (www.archidiecezja.pl) pojawiły się ich prezentacje.

Najpierw można było wirtualnie przespacerować się po katedrze, teraz również po kościele bożogrobców. Ma to zachęcić turystów, by na własne oczy zechcieli zobaczyć zabytkowe wnętrza.

Obie prezentacje przygotowało małżeństwo z Wrześni – Monika i Rafał Sobczakowie. Dzięki panoramicznym fotografiom dokładnie poznamy wnętrza obu kościołów. Panorama składa się z od 5 do 25 zdjęć, aby pokryć całą sferę 360°. Ta liczba zdjęć jest uzależniona od tego, czy wykonano je w technice HDR czy nie. Chodzi o równomierne naświetlenie zdjęć.

Internauci mogą odbyć wirtualną wycieczkę po matce kościołów – gnieźnieńskiej katedrze. Wchodząc na stronę internetową mamy wrażenie, jakbyśmy naprawdę znajdowali się we wnętrzu bazyliki.

Właśnie pojawiła się kolejna prezentacja – tym razem kościoła św. Jana Chrzciciela, którego historia jest związana z Zakonem Rycerzy Grobu Pańskiego.