Rowerzyści z Wilna na Polach Grunwaldzkich

KAI/g

publikacja 15.07.2010 09:13

Na pola bitwy pod Grunwaldem dotarła rowerowa pielgrzymka młodzieży z Wilna. Dwudziestu siedmiu cyklistów jadąc szlakiem rycerstwa polskiego i litewskiego pokonało dystans 1065 kilometrów.
Młodzi rowerzyści zadedykowali swoją wyprawę obchodom 600. rocznicy zwycięskiej bitwy wojsk pod wodzą króla Władysława Jagiełły i Wielkiego Księcia Witolda nad Zakonem Krzyżackim. Harcerze i studenci pod przewodnictwem ks. harcmistrza Dariusza Stańczyka po 9 dniach jazdy, wieczorem 13 lipca, uroczyście wjechali na pola grunwaldzkie.
Rowerzyści wyruszyli z Wilna, a ich trasa wiodła przez Troki, Wigry, Suchowolę, Knyszyn, Tykocin, Łomżę, Ostrołękę, Pułtusk, Czerwińsk n. Wisłą, Płock, Golub-Dobrzyń, Brodnicę, Lidzbark Welski, Działdowo i Nidzicę, do Grunwaldu. Młodzi odwiedzili m.in. w Okopach Mariannę Popiełuszko, matkę bł. ks. Jerzego.
Młodzież z Wileńszczyzny nie ukrywała po przyjeździe, że duch wiary i determinacja rodzinna bardzo im pomogły osiągnąć cel. W pamięci zostaną liczne zamki i sanktuaria, spotkania z Polakami w Macierzy, sportowe zmagania na trasie i harcerskie ogniska nad jeziorami, pola namiotowe i tysiące rycerzy w średniowiecznych strojach, walki rycerskie i wspaniały klimat przygotowań do obchodów zwycięskiej bitwy. - W takim wysiłku szczególnie czuje się smak bycia Polakiem pod sztandarami Królowej Polski” - powiedział ks. Dariusz, przewodnik pielgrzymki. - Będzie z was dobre nowe pokolenie Rzeczypospolitej - dodał kapłan.
Wileńska młodzież zakończy pielgrzymkę 16 lipca pobytem w Malborku.