W Pekinie powstanie czekoladowy park

PAP/p

publikacja 18.01.2010 11:50


Park tematyczny poświęcony czekoladzie z czekoladową kopią Wielkiego Muru i 560 żołnierzy armii terakotowej zostanie otwarty 29 stycznia w Pekinie - poinformowała w piątek prasa chińska.
Projekt narodził się pod wpływem niezwykłego filmu „Charlie i fabryka czekolady”. „Potrzeba było dwóch lat, żeby zaprojektować park, który ma w zamierzeniu stać się symbolem Pekinu podczas zimowych miesięcy".

Park zajmuje powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych i znajduje się w nim pięć pawilonów, w których zostaną wystawione m.in. czekoladowe kopie chińskiej porcelany z czasów dynastii Ming (1368-1644).
"Zamierzamy zużyć 80 ton belgijskiej czekolady w cenie 200 juanów (20 euro) za kilogram. Kopie będą przechowywane w temperaturze minus 18 stopni, a ich stan będzie kontrolować ekipa techniczna" - poinformowano.

Kopia Wielkiego Muru ma 12 metrów długości, a na jej wykonanie zużyto siedem ton czekolady. Cegły z brązowej czekolady są spojone białą czekoladą.

Jak powiedział cukiernik Wang Qilu, przy jednym końcu pieczołowicie oddano rozpadający się fragment muru, by kopia w jak największym stopniu odpowiadała oryginałowi.
Chińczycy nie są wielkimi amatorami czekolady, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była w ich kraju praktycznie nieznana.