Adwentowy Uniwersytet dla Dzieci i Rodziców

KAI/p

publikacja 10.12.2009 09:42


Adwentowy Uniwersytet dla Dzieci i Rodziców, który ma przygotować rodziny do religijnego przeżycia świąt Bożego Narodzenia, otworzył już drugi rok z rzędu proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, ks. dr Janusz Grześkowiak.

Parafialny uniwersytet polega na zdobyciu zaliczeń w specjalnych indeksach za wspólne czytanie niedzielnej Ewangelii w domu, uczęszczanie na Roraty do kościoła parafialnego oraz udział w liturgicznym triduum poprzedzającym Boże Narodzenie.

Pierwsza część indeksu obejmuje zajęcia w domu i polega na przeczytaniu w rodzinnym gronie przez trzy kolejne niedziele grudnia fragmentów Ewangelii, opowiadających o przyjściu na świat Jezusa. Zaliczenia w odpowiednich rubrykach podpisują swoim dzieciom rodzice.
Druga część, w której zaliczenia daje kapłan, obejmuje udział dzieci w Roratach w trzy grudniowe piątki oraz w Mszy urodzinowej Pana Jezusa, która odprawiona zostanie wczesnym popołudniem w Wigilię. Po nabożeństwie dzieci otrzymają po kawałku urodzinowego tortu i opłatek.

W ostatniej części indeksu zaliczenia swoim rodzicom podpisują natomiast dzieci – pod warunkiem, że rodzice wezmą udział w specjalnym triduum przed Świętami, które odprawione zostanie w kościele parafialnym wieczorem 21, 22 i 23 grudnia.
To już druga tego typu akcja Adwentowa w parafii Wszystkich Świętych. W tym roku proboszcz rozdał 130 dziecięcych indeksów, które przypominają indeksy studenckie. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia dzieci złożą je przy urządzonym w kościele betlejemskim żłóbku.