500 ton rogali św. Marcina

Kai/p

publikacja 11.11.2009 13:22


Prawie 500 ton rogali świętomarcińskich – specjalnego ciasta z nadzieniem – przygotowali poznańscy cukiernicy z okazji przypadającego w środę odpustu ku czci świętego Marcina. Św. Marcin jest patronem jednej z głównych ulic Poznania i stojącej tu świątyni.

Część zysku ze sprzedaży rogali przeznaczona zostanie tradycyjnie na pomoc ludziom ubogim. Akcję taką prowadzi m.in. Caritas Archidiecezji Poznańskiej, której wolontariusze sprzedają ciasto, przekazane im gratisowo przez cukierników.

Akcja nawiązuje do pomysłu z końca XIX wieku, gdy ówczesny proboszcz parafii św. Marcina w Poznaniu, ks. Jan Lewicki poprosił wiernych, by wzorem słynącego z uczynków miłosierdzia patrona wsparli najuboższych. W 1891 roku cukiernik Józef Melzer wskrzesił starą tradycję wypieku rogali na św. Marcina, które bogatsi poznaniacy kupowali, a biedni dostawali za darmo.

Rogale świętomarcińskie to ciasto półfrancuskie wypełnione nadzieniem z białego maku i bakalii. Swoim kształtem mają przypominać podkowę, zgubioną według legendy przez konia biskupa Marcina, gdy ten bardzo popularny w średniowieczu święty miał przejeżdżać przez Poznań.