16-letni „ratownik” Athletic Bilbao

PAP

publikacja 07.08.2009 16:00

Iker Muniain jest od czwartku bohaterem Athletic Bilbao. Mierzący 167 cm 16-latek zdobył gola decydującego o awansie baskijskiego klubu do 4. rundy kwalifikacyjnej piłkarskiej Ligi Europejskiej.

Muniain w 69. minucie pojawił się na boisku zastępując Markela Susaetę, a trzy minuty później przy pierwszym kontakcie z piłkę pokonał bramkarza Young Boys Berno. Goście wygrali w Szwajcarii 2:1, a awansowali dzięki większej liczbie goli zdobytych na wyjeździe, gdyż tydzień wcześniej Atheltic przegrał na własnym stadionie 0:1.
W piątkowych wydaniach baskijskich gazet Muniaina jest określany jako „ratownik" i "hiszpański Messi", ze względu na podobną do argentyńskiego gwiazdora Barcelony posturę. Statystycy wyliczyli także, że jest on najmłodszym w historii zdobywcą bramki w oficjalnym spotkaniu klubu z Bilbao.

„Przy takim wzroście w polu karnym mogę tylko stać z tyłu i liczyć, że piłka minie wyższych zawodników. W Bernie taka postawa przyniosła skutek” - powiedział Muniain.