Meksyk zawierza się Duchowi Świętemu

Radio Watykańskie/p

publikacja 22.04.2009 10:43


Kryzys ekonomiczny, szerząca się przemoc, narastający handel narkotykami i kolejne porwania – wszystko to sprawia, że Meksyk potrzebuje powrotu do Boga. Tamtejsi biskupi piszą o tym w przesłaniu z okazji zawierzenia kraju Duchowi Świętemu. Przypominają, że pierwszy taki akt miał miejsce w 1925 r. i przyniósł Meksykowi „wiele błogosławionych owoców”. Stąd 20 kwietnia podczas liturgii w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe akt zawierzenia został uroczyście odnowiony.

Biskupi przypomnieli przy tej okazji, że przed laty poprzedził on falę krwawych prześladowań Kościoła, które pociągnęły za sobą setki ofiar zarówno wśród księży, jak i świeckich. „Zawierzenie Duchowi Świętemu nie może być aktem jednorazowym. Powinien to być ciągły proces nawracania się oraz przemieniania wiarą życia osobistego i społecznego” – zauważają meksykańscy biskupi. Wskazują jednocześnie, że o Chrystusa wołają w tym kraju: rodzina, szkoła, gospodarka, polityka, a także sfera wiary.

Tymczasem w stolicy Meksyku trwają od 18 kwietnia obchody 300-lecia powstania pierwszej bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. 1 maja zostanie zainaugurowany z tej okazji specjalny rok jubileuszowy.