Orkiestra Symfoniczna YouTube

dziennik.pl/p

publikacja 15.04.2009 10:26


Już dzisiaj w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku swój pierwszy koncert zagra Orkiestra Symfoniczna YouTube. W międzynarodowym składzie wybranym w głosowaniu internautów znalazł się także Polak - grający na altówce Paweł Czarny z Mielca.

Takiego projektu muzycznego jak YouTube Symphony Orchestra jeszcze nie było. Twórcy popularnego portalu z filmami wideo zaprosili muzyków z całego świata - zarówno profesjonalistów, jak i amatorów - aby wzięli udział w przesłuchaniu do międzynarodowej orkiestry symfonicznej. By spróbować swoich sił, wystarczyło przesłać na stronę YouTube nagranie wideo, na którym zarejestrowano wykonanie nowego utworu napisanego specjalnie na potrzeby konkursu przez chińskiego kompozytora Tan Duna (filmy „Hero”, „Przyczajony tygrys, ukryty smok”).

Wybór najlepszych i najciekawszych muzyków przebiegał w dwóch etapach. Wpierw jury składające się z profesjonalnych muzyków symfonicznych wybrało 200 faworytów. Spośród nich ostatecznego wyboru zwycięzców dokonali internauci, którzy mogli oddawać głosy na swoich ulubieńców. Relacja z niezwykłego koncertu ukaże się na kanale YouTube Symphony 16 kwietnia.