Festiwal chrześcijański w Paryżu

Radio Watykańskie/p

publikacja 16.03.2009 13:31


W Paryżu rozpoczął się 13 marca dwunasty Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w dzielnicy Marais, znany jako Marais Chrétien. W tym roku towarzyszy mu hasło „Czas i wieczność”, inspirowane Światowym Rokiem Astronomii. Festiwal potrwa do niedzieli 22 marca.

Nazwa Marais nie istnieje na administracyjnej mapie Paryża. Jest to stara dzielnica, bardziej niż inne naznaczona historyczną obecnością judaizmu i chrześcijaństwa, zaś chrześcijanie z Marais to zarówno katolicy, jak i protestanci.

Pierwszym wydarzeniem festiwalu był spektakl zatytułowany „Ewangelia łaski”, przygotowany w oparciu o Ewangelię według św. Łukasza. W rozpoczynającym się tygodniu zaplanowano ponad 50 przedstawień, koncertów, wystaw, konferencji i projekcji filmów. W organizację festiwalu angażują się także władze miasta oraz instytucje publiczne – po raz pierwszy jest wśród nich słynne paryskie Muzeum Sztuk i Rzemiosł. Współorganizatorka festiwalu, Paule Zellitch, podkreśla, że „dla społeczeństwa, w którym spotykają się liczne tradycje religijne, kultura pozostaje uprzywilejowanym miejscem dialogu”.