Dominikańskie nowości dla turystów na Podhalu

KAI/k

publikacja 29.01.2009 09:58

Jedną z nowości, jaką dominikanie wprowadzili w kościele w Małem Cichem koło Bukowiny Tatrzańskiej jest dodatkowa Msza św. dla wszystkich turystów, którzy spędzają ferie pod Tatrami.

Eucharystia rozpoczyna się w każdą niedzielę o godz. 19.30. – Nasz kościółek jest bardzo dobrze usytuowany, bo tuż obok znanej stacji narciarskiej, wielu wypoczywających często wybiera się do nas, tak aby móc również uczestniczyć w niedzielnej liturgii. Stąd wprowadzając dodatkową Mszę św., wychodzimy im naprzeciw – tłumaczy w rozmowie z KAI o. Wojciech Jezienicki, proboszcz parafii w Małem Cichem. Dominikanin dodaje, że to jest też udogodnienie dla gazdów, którzy podejmują gości w swoich domach.

Dominikanie w Małem Cichem organizują również konferencje, a ojciec Wojciech Jezienicki zaprasza codziennie wszystkich gości do wspólnej modlitwy różańcowej oraz adoracji.

Modlitwa różańcowa rozpoczyna się zawsze o godz. 17.30, później o 18.00 jest Msza św. – Cały dzień nasza świątynia jest otwarta, nie bójmy się dziękować Panu Bogu za dar odpoczynku. Prosimy go też o pogodę, o śnieg – mówi o. Wojciech.

Dominikanie zapraszają także do odwiedzin Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach.

Tam zawsze można poprosić zakonników o rozmowę, czy spowiedź świętą. Tradycją jest również możliwość poczęstowania się herbatą, którą serwują bracia studenci, pełniący w czasie ferii dyżury.

Historia tatrzańskich Wiktorówek sięga 1860 roku, kiedy kilkunastoletnia pasterka. Marysia Murzańska ujrzała wśród wielkiej jasności Matkę Boską. Maryja poleciła jej upominanie ludzi, by nie grzeszyli i by pokutowali za własne winy.

Pod smrekiem, gdzie miało miejsce widzenie jeden z pasterzy przybił obrazek Matki Boskiej. Potem żona jednego z górali otrzymała od Matki Boskiej wezwanie do odkopania źródełka z cudowną wodą.

Niedługo przed II wojną światową górale wybudowali całkiem sporą kaplicę i wtedy też proboszcz z Bukowiny odprawił tu pierwszą Mszę św., i już wtedy wiadomo było o wielu spełnionych prośbach złożonych w modlitwie.

W 1958 r. na Wiktorówki przybyli dominikanie. W 1975 r. kard. Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski wydał dekret, którym ustanowił duszpasterstwo, w skład którego weszły: kaplica Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach i kościół św. Józefa w Małem Cichem.