Powstanie szopka w kształcie ryby

KAI/k

publikacja 12.01.2009 11:37

Szopka w kształcie ryby stanie w Adwencie 2009 roku przed łódzką katedrą.

Konkurs ogłoszony przez Archidiecezję Łódzką i Urząd Miasta Łodzi wygrał projekt Marka Deki i Mateusza Graczyka. Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono rekordową liczbę prac - 16.

Zwycięski projekt przypomina rybę zarówno z perspektywy przechodnia, jak i z lotu ptaka (szopka wygląda wtedy jak ryba z rozłożonymi płetwami).

W jej wnętrzu przewidziano pięć sektorów: dla Świętej Rodziny, osiołka, kóz i owiec, drobiu oraz zagroda. Święta Rodzina znajdzie się w miejscu głowy, natomiast odwiedzający wejdą do stajenki przez część ogonową.

Projektanci szopki muszą jeszcze przewidzieć dodatkowe pomieszczenie dla wielbłąda, który - wzorem ubiegłorocznej edycji - również pod koniec br. ma być atrakcją łódzkiej szopki.

"Ten projekt bardzo mi się podoba" - mówi abp Władysław Ziółek. "Nawiązuje do starochrześcijańskich znaków. W katakumbach chrześcijanie oznaczali swoje miejsca zebrań właśnie symbolem ryby" - dodaje. Docenia też pomysł na zagospodarowanie wnętrza szopki.

16 prac konkursowych przygotowali studenci Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Łódzkiej. Wyboru nagrodzonych projektów dokonali członkowie komisji, złożonej z przedstawicieli Archidiecezji Łódzkiej, Urzędu Miasta Łodzi i Politechniki Łódzkiej.

"Widać wyraźnie, że konkurs na projekt szopki cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi" - ocenia abp Ziółek. "Z roku na rok projekty te budzą coraz większy szacunek z uwagi na ich poziom artystyczny. Coś, co zaczęło się od bardzo nielicznej grupy projektantów, dzisiaj stało się jednym z najważniejszych konkursów rozgrywanych na Wydziale Architektury Politechniki Łódzkiej" - dodaje prezydent Jerzy Kropiwnicki.