"Apostoł Różańca" kandydatem na ołtarze

KAI/k

publikacja 20.11.2008 11:28

Katolicki ewangelizator z USA, o. Patrick Peyton CSC, znany na całym świecie jako "Apostoł Różańca", twórca Teatru Rodzinnego i założyciel Krucjaty Różańca Rodzinnego, może zostać wkrótce wyniesiony na ołtarze.

Władze archidiecezji Baltimore rozpoczynają oficjalne zbieranie dokumentacji i świadectw świętości duchownego na poziomie diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego.

O. Peyton, pochodzący z Irlandii zakonnik ze Zgromadzenia Świętego Krzyża, był znanym ewangelizatorem, który do tego celu wykorzystywał środki masowego przekazu. Zapraszał do współpracy słynne gwiazdy Hollywood.

Miliony radiosłuchaczy w USA znały go z kończącego program radiowy motta-sloganu "Rodzina, która razem się modli, razem się trzyma". Była autorem także innych, znanych powiedzeń – znaków rozpoznawczych duszpasterskiego dzieła kapłana.

Był niestrudzonym propagatorem modlitwy różańcowej. Jak zawsze podkreślał, modlitwę tę wyniósł z domu rodzinnego. Z różańcem nigdy się nie rozstawał i modlił się na nim nawet podczas jazdy samochodem. Wierzył, że dzięki tej modlitwie i wstawiennictwu Matki Bożej, nie umarł na gruźlicę tuż przed święceniami kapłańskimi.

Większość osób, które miały okazję spotkać o. Peytona, twierdzi, że emanował świętością. "Był świątobliwy we wszystkim, co robił. Nawet, gdy dyktował list, zaczynał od modlitwy, prosząc Boga, by mógł poruszyć odbiorcę i spełnić swą posługę duszpasterską" – powiedziała agencji Associated Press Dorothy Halloran z Albany w stanie Nowy Jork, była sekretarka o. Peytona.

Peyton wyemigrował z Irlandii w 1928 roku w wieku 19 lat, wraz ze swoim bratem. Osiedlili się w Scranton, w stanie Pensylwania. Obaj bracia wstąpili do seminarium i zostali kapłanami.

W 1941 roku o. Peyton zainicjował Krucjatę Różańca Rodzinnego w Albany. W 1947 roku założył w Hollywood Teatr Rodzinny (Family Theater Productions). Do występów w nim udało mu się nakłonić takie gwiazdy jak Loretta, Young, Jimmy Stewart, Bing Crosby i Lucille Ball. Powstało tu ponad 600 słuchowisk i programów telewizyjnych, emitowanych ponad 10 tysięcy razy.