„Noc świętych” w Gnieźnie i Inowrocławiu

KAI/k

publikacja 03.11.2008 09:15

Procesją z relikwiami świętych oraz odśpiewaniem uroczystego „Te Deum laudamus” zakończyła się 31 października przed północą czwarta gnieźnieńska „Noc Świętych”.

Modlitewne czuwanie zorganizowano także w Inowrocławiu oraz kilku innych miejscowościach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wzorem lat ubiegłych gnieźnieńska „Noc Świętych” rozpoczęła się tuż po godzinie 21.00 w kościele Świętej Trójcy. Po Apelu Jasnogórskim do świątyni wniesiono w procesji relikwie patrona miasta św. Wojciecha, a także bł. Radzyma Gaudentego, bł. Jolenty i bł. Bogumiła.

Za relikwiami wkroczyli młodzi ludzie – żywe ikony świętych. Wniesiono także tablice z Dekalogiem, który następnie wspólnie wyrecytowano. Miało to przypomnieć zebranym, że drogą do szczęśliwego życia jest trzymanie się Bożych zasad.

Podczas czuwania zaprezentowano również krótką inscenizację nawiązującą do życia św. Pawła. Po odśpiewaniu nieszporów uczestnicy czuwania wyruszyli przy blasku pochodni na gnieźnieński Rynek, gdzie odczytano fragment Apokalipsy św. Jana oraz zapalono ogień nadziei, którego płomień wśród uczestników roznosiły dzieci przebrane za aniołki. Odmówiono także modlitwę w intencji miasta, a później, po raz pierwszy uczestnicy czuwania wysłuchali orędzia Prezydenta Gniezna. Wszyscy otrzymali także specjalne plakietki z odblaskowymi aureolami – logo „Nocy Świętych”.

Tegoroczne czuwanie zakończyło się przed północą w katedrze gnieźnieńskiej, dokąd procesja z relikwiami przeszła przy wtórze śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. W świątyni zabrzmiało uroczyste „Te Deum laudamus”, po którym abp Henryk Muszyński udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Podobny scenariusz miała „Noc Świętych” w Inowrocławiu, gdzie czuwanie zorganizowano po raz pierwszy. Przyświecało mu hasło: „Ze świętymi do Jezusa”. Wierni spotkali się po godz. 20.00 w kościele św. Mikołaja, gdzie pod odśpiewaniu Nieszporów przypomniano żywot św. Jadwigi Królowej, która za kilka dni ogłoszona zostanie oficjalnie patronką miasta.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy czuwania śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych przeszli na inowrocławski Rynek, gdzie modlili się w intencji miasta i jego mieszkańców. Czuwanie zakończyła Msza św. sprawowana w kościele Świętego Krzyża. Podobne spotkania modlitewne w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych zorganizowano także w Żninie, Strzelnie, Orzechowie, Opatówku i Witkowie.

Pierwsza „Noc Świętych” odbyła się w Gnieźnie w 2005 r. Do gnieźnieńskiego kościoła Świętej Trójcy przyjechali wówczas młodzi ludzie z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy przywieźli z sobą relikwie świętych przechowywane w ich kościołach parafialnych. Rok później formułę rozbudowano i do wieczornego czuwania dołączyła procesja z relikwiami świętych, która podążając do katedry zatrzymała się na gnieźnieńskim Rynku. W ubiegłym roku „Noc Świętych” odbyła się już nie tylko w Gnieźnie, ale i w innych miejscowościach archidiecezji gnieźnieńskiej.