Rekolekcje górali z całego świata

KAI/k

publikacja 21.10.2008 09:22

Od hymnu "Veni Creator" i Mszy św. rozpoczęły się 20 października w Szczyrku Światowe Rekolekcje Związku Podhalan.

Mottem sześciodniowych rekolekcji, na które złożą się wykłady, dyskusje, sesje wyjazdowe i Msze św., są wypowiedziane w gwarze góralskiej słowa ks. Józefa Tischnera: "Trza kwolić Boga za to ze jest i ze stworzył taki piykny świat. Kieby świata nie było, to by było skłoda, a jesce wiynkso byłaby skłoda, kieby na świecie nie było gór, ani góroli...".

W programie rekolekcji zaplanowano m.in. nawiedzenie Wadowic, Łagiewnik i Kalwarii oraz Eucharystię na szczycie Skrzycznego.

W szczyreckich rekolekcjach uczestniczy około 100 osób. Prelegentami i jednocześnie uczestnikami są m.in. biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Gerard Bernacki oraz biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

Konferencje poprowadzi również o. Leon Knabit. W rekolekcjach weźmie udział ponadto autor biografii ks. Tischnera - Wojciech Bonowicz, ks. Jan Gacek – uczeń wieloletniego organizatora Mszy pod Turbaczem, ks. Grzegorz Strzelczyk, prodziekan katowickiego Wydziału Teologicznego i ks. Stanisław Wronka z krakowskiej PAT.

Pierwsze góralskie rekolekcje odbyły się w 1998 r. w Castel S. Elia.

Ich pomysłodawcą i organizatorem był ks. Władysław M. Zarębczan, były redaktor sekcji polskiej Radia Watykańskiego.