Młodzież u św. Jakuba

wiara.pl

publikacja 20.09.2008 14:34

W Santiago de Compostela trwa młodzieżowe spotkanie URCA 2008. To cieszące się dużą popularnością doroczne wydarzenie poświęcone jest formacji, solidarności i sztuce.
Jego organizatorami są Stowarzyszenie URCA oraz Diecezjalna Delegacja ds. Młodzieży, a pierwsza edycja odbyła się w 1992 r.

Słowo „urca” oznacza wielką łódź, która służyła do transportu różnego rodzaju towarów za ocean, szczególnie w okresie wielkiej emigracji mieszkańców hiszpańskiej Galicii. Obecnie tę łódź wypełnia młodzież, która pragnie zobaczyć wspólnie świat, jaki ją otacza, z perspektywy solidarności i sztuki – wyjaśniają organizatorzy. W programie spotkania przewidziano m.in. seminaria, dyskusje panelowe, warsztaty oraz koncerty. „Nauka i religia”, „Przyjęcie imigrantów w Galicii” czy też „Nowe inicjatywy sprawiedliwego handlu” – to niektóre z przewidzianych tematów.

Spotkanie, w którym bierze udział ponad 100 osób, ma miejsce w Międzynarodowym Centrum Europejskim im. Jana Pawła II, które znajduje się na Monte de Gozo, Górze Radości. Z tego miejsca pielgrzymi idący do Santiago de Compostela po raz pierwszy widzą katedrę, w której znajduje się grób apostoła Jakuba.

Spotkanie zakończy się w niedzielę, 21 września.