W stu miastach zapłonie Afryka

GN/pś

publikacja 11.09.2008 12:41

Po Nocy Muzeów – Noc Misyjna. Z 20 na 21 września na placach stu miast Polski zapłonie Afryka. Za dobrowolną ofiarę będzie można nabyć świecę i zapalić ją na wyrysowanym konturze Afryki. W tak oryginalny sposób krakowscy kapucyni chcą zebrać pieniądze na misje w Czadzie. Rok temu akcja „Zapal światło tam, gdzie go nie ma” przyniosła 70 tys. zł. Pomysłodawca, br. Benedykt Pączka, postanowił pójść za ciosem. W tym roku za pieniądze zebrane podczas Nocy Misyjnej kapucyni zakupią podręczniki do biblioteki w mieście Baibokum w Czadzie.

W każdym z miejsc organizatorzy – koła misyjne, parafie, grupy modlitewne o. Pio – przygotowują własny program. Największe imprezy zapowiadają się w Krakowie i Gdańsku. W Krakowie po Mszy św. w intencji misji w kościele kapucynów przy ul. Loretańskiej odbędą się m.in. koncerty muzyki afrykańskiej, a także „taniec z ogniem”.

Patronem Ogólnopolskiej Nocy Misyjnej jest ojciec Pio. – Kiedy w zeszłym roku wpadłem na pomysł Nocy Misyjnej, szukałem jakiegoś wydarzenia, pod które można by było „podpiąć” tę akcję – opowiada br. Benedykt Pączka. – Ta data pojawiła się od razu. Mamy przecież wielkiego Ojca Pio, którego rocznica śmierci przypada 23 września.

Jak tłumaczy br. Pączka, o. Pio także chciał wyjechać na misje. Generał zgromadzenia nie zgodził się na to, co po latach o. Pio skomentował: „Bóg zachował dla mnie trudniejsze zadanie”.