Odkopano tracki rydwan

dzienni.pl/k

publikacja 18.08.2008 14:21

Bułgarscy archeolodzy znaleźli szkielety dwóch koni, psa oraz idealnie zachowany rydwan -podaje dziennik.pl To przedmioty przedmiot, które wiele mówią o kulturze ówczesnej rzymskiej Tracji.

Szczególnie ucieszył archeologów rydwan. Na doskonale zachowanym pojeździe bez problemu można dostrzec zdobienia, w tym małą metalową panterę, która bardzo przypomina współczesny znaczek z samochodów Jaguara.

Rydwan ma 1900 lat i pochodzi z czasów cesarza Trajana. Tracja była wtedy kwitnącą rzymską prowincją. Obejmowała tereny dzisiejszej południowej Bułgarii, północno-wschodniej Grecji i europejskiej części Turcji. Przez jej teren biegła ważna droga do Azji Mniejszej

Mimo tak ważnej roli Tracji, niewiele wiadomo o jej kulturze. Dlatego bułgarscy archeolodzy tak wysoko cenią odkopany grób notabla.

Archeolodzy trafili na niego niedaleko wioski Borisovo, położnej 320 kilometrów na wschód od Sofii. Dzięki niemu dowiedzą się wielu szczegółów o sposobie grzebania trackich arystokratów.

Większość z nich wywodziła się z lokalnych plemion, które podbili Rzymianie. Służyli w rzymskich legionach, ale kultywowali wiele dawnych trackich zwyczajów.