W Argentynie powstaje park Maryi

Radio Watykańskie/k

publikacja 14.08.2008 09:26

„Dróżki maryjne” – trochę jak w Kalwarii Zebrzydowskiej czy innych polskich sanktuariach – powstają w Los Surgentes w argentyńskiej prowincji Córdoba.

Tamtejsze władze miejskie powierzyły projekt Luisowi Quirozowi. Mieszkający w Buenos Aires rzeźbiarz i malarz stworzył wiele dzieł religijnych w Argentynie i we Włoszech.

Powstający w Los Surgentes park religijny nosić będzie łacińską nazwę „Via Mater Dei” – „Droga Matki Bożej”. Przeznaczony na ten cel teren ma powierzchnię 2 ha. Obejmuje wielką plantację eukaliptusów i struktury architektoniczne dobrze wkomponowane w przyrodę.

Rzeźby Luisa Quiroza znajdują się w 15 stacjach maryjnych. Ponadto w skład projektowanego zespołu wchodzi grota z figurą Maryi Niepokalanej, na wzór Lourdes. Poszczególne stacje upamiętniają tajemnice życia Maryi od Jej narodzenia poprzez Zwiastowanie, Nawiedzenie i Boże Narodzenie aż do męki Chrystusa, Zesłania Ducha Świętego, a wreszcie Wniebowzięcia i ukoronowania w niebie.

Pomysłodawcy parku pragną w otoczeniu przyrody stworzyć atmosferę głębokiej duchowości maryjnej, sprzyjającą działalności kulturalnej, dniom skupienia, medytacji, lekturze Pisma Świętego i modlitwie.

Otwarcie „Drogi Matki Bożej” w Los Surgentes planuje się na 12 października. Jest to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z sanktuarium „del Pilar” w Saragossie, patronki Hiszpanii, bardzo czczonej również w Argentynie i całej Ameryce Łacińskiej.

Właśnie w dniu Jej święta w 1492 r. Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki.